Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Fyzika Ročník:8. ročník Klíčová slova:Složení látek Autor:Mgr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Fyzika Ročník:8. ročník Klíčová slova:Složení látek Autor:Mgr."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Fyzika Ročník:8. ročník Klíčová slova:Složení látek Autor:Mgr. Lucie Seidlerová Vzdělávací zařízení:Základní škola Frýdek-Místek, Pionýrů 400 Pionýrů 400, 738 02 Frýdek-Místek Ověřeno ve výuce dne: 7. 11. 2011 CZ.1.07/1.4.00/21.2791VY_32_INOVACE_631_F8

2 Cílem prezentace je zopakování složení látek pevných, kapalných a plynných. Připomenutí částicové stavby látek z předešlých ročníků fyziky. Anotace:

3

4  Tělesa kolem nás jsou z látek pevných, kapalných a nebo plynných.  Jedna látka se může vyskytovat ve třech skupenstvích. Například voda, led a pára. (Čtvrté skupenství je plazma.)

5  PEVNÉ: částice jsou uspořádány do mřížky (led, sůl,…) – krystalické látky částice jsou uspořádány nepravidelně (vosk,sklo,…) – amorfní látka síly mezi částicemi jsou velmi silné

6

7  KAPALNÉ: Částice látky nevytvářejí žádné pravidelné uspořádání. Částice na sebe působí přitažlivými a odpudivými silami, které jsou menší než u pevných látek VLASTNOSTI: tekutost, dělitelnost, nestlačitelnost, nemají vlastní tvar, vytvářejí vodorovnou hladinu, zachovávají objem

8

9  PLYNNÉ: Částice látky nevytvářejí žádné pravidelné uspořádání. Částice na sebe působí malými přitažlivými a odpudivými silami. Molekuly jsou od sebe velmi vzdálené. VLASTNOSTI: tekutost, rozpínavost, dělitelnost, stlačitelnost, nemají vlastní tvar

10

11  Tělesa z pevných látek mají různé vlastnosti.  Skleněná tabule je křehká, guma je pružná, plastelína je tvarná, kámen je tvrdý, molitan je měkký,…

12  Kapaliny a plyny jsou tekuté, snadno mění svůj tvar. Kapaliny téměř nelze stlačit. Plyny jsou stlačitelné a rozpínavé.

13  Z jakých částic? – Atomů, molekul a iontů…  Částice se v látkách neustále a neuspořádaně pohybují. Při vyšší teplotě je jejich pohyb rychlejší.

14  Atom se skládá ze dvou částí – jádra a obalu  Jádro atomu je malé, ale těžké. Skládá se z kladně nabitých protonů a neutrálních neutronů – společný název „Nukleony“.  Obal atomu tvoří záporně nabité elektrony.

15  O pohybu částic se nepřímo můžeme přesvědčit, když pozorujeme mikroskopem trhavý pohyb, např. částeček tuku v mléce, tzv. Brownův pohyb.

16  Také jev difuze, tj. pronikání částic jedné látky mezi částice druhé látky.  Například: částic čaje mezi částice vody ve sklenici, svědčí o neustálém pohybů atomů a molekul.

17  Různé vlastnosti plynů, kapalin a pevných látek souvisejí s odlišným uspořádáním částic v různých skupenstvích a také s odlišným silovým působením mezi částicemi.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Fyzika Ročník:8. ročník Klíčová slova:Složení látek Autor:Mgr."

Podobné prezentace


Reklamy Google