Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pro jednotlivé podoby látek užíváme pojem skupenství pevné - led, sníh kapalné - voda plynné - pára Vlastnosti pevných, kapalných a plynných látek (Učebnice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pro jednotlivé podoby látek užíváme pojem skupenství pevné - led, sníh kapalné - voda plynné - pára Vlastnosti pevných, kapalných a plynných látek (Učebnice."— Transkript prezentace:

1 Pro jednotlivé podoby látek užíváme pojem skupenství pevné - led, sníh kapalné - voda plynné - pára Vlastnosti pevných, kapalných a plynných látek (Učebnice strana 10 – 14) Zapiš si!

2 Zkus změnit tvar  gumového míčku  tělesa z plastelíny  křídy Vlastnosti pevných látek a těles

3 - nemění snadno svůj tvar ani objem - mohou být  křehké  pružné  tvárné - mají různou tvrdost Pevné látky Zapiš si!

4 Vlastnosti kapalných látek a těles Nalévej vodu do různě tvarovaných nádob Přelévej vodu Co pozoruješ?

5 Kapaliny jsou tekuté (dají se přelévat), mění snadno tvar (zaujímají jej podle nádoby), snadno dělitelné (kapky) nelze znatelně stlačit (objem se nemění) V klidu je hladina kapaliny v nádobě vždy vodorovná (využití – spojené nádoby, hadicová vodováha,...) Zapiš si!

6 Čím se liší voda od vzduchu? Pokus Plastovou láhev naplň vodou, pevně uzavři a zmáčkni láhev rukama. Opakuj pokus s prázdnou lahví. Co pozoruješ?

7 Další pokusy s plynnými látkami Stříkni deodorantem ve spreji v místnosti Dá se „přelít“ vzduch pod vodou? Co pozoruješ?

8 Plyny jsou stlačitelné a rozpínavé snadno mění tvar i objem jsou tekuté Zapiš si!

9 Kapaliny i plyny se mohou přelévat, mohou volně proudit. Označujeme je společně jako tekutiny. Zapiš si! Otázky a úlohy k opakování – učebnice strana 14 - 15.

10 Známá skupenství  pevné  kapalné  plynné Většina látek může být ve všech třech skupenstvích. U některých látek můžeme mít s určením skupenství potíže  Med, pasta na zuby,…

11 Čtvrté skupenství Někdy se setkáme i se čtvrtým skupenstvím – zvláštní stav látky, který vzniká například v plameni, ve svítících zářivkách, při elektrickém sváření – nazývá se plazma.


Stáhnout ppt "Pro jednotlivé podoby látek užíváme pojem skupenství pevné - led, sníh kapalné - voda plynné - pára Vlastnosti pevných, kapalných a plynných látek (Učebnice."

Podobné prezentace


Reklamy Google