Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MATEMATIKA Trojúhelníky - základní vlastnosti. Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MATEMATIKA Trojúhelníky - základní vlastnosti. Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228."— Transkript prezentace:

1 MATEMATIKA Trojúhelníky - základní vlastnosti

2 Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228 Název školy: Střední odborná škola Litovel, Komenského 677 Číslo materiálu: III-2-05-03_Planimetrie Autor: Mgr. Jitka Vyhlídalová Tematický okruh: Matematika Ročník: I. Datum tvorby: 01. 2014 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Vyhlídalová

3 Trojúhelníky – základní vlastnosti A B C a b c Připomeňte si: Co platí pro součet vnitřních úhlů v trojúhelníku? ? Dokážete sestrojit trojúhelník, jehož strany mají délky 5 cm, 7 cm a 14 cm? Takový trojúhelník nelze sestrojit, musí platit tzv. trojúhelníková nerovnost:

4 Trojúhelníky – základní vlastnosti Dělení trojúhelníků: Podle stran - obecné – žádné dvě strany nejsou stejně dlouhé - rovnoramenné – dvě strany – ramena - mají stejnou délku - rovnostranné – všechny tři strany jsou stejně dlouhé Podle úhlů - ostroúhlé – všechny úhly jsou menší než 90° (ostré) - tupoúhlé – jeden úhel je tupý – větší než 90°a menší než 180° - pravoúhlé – jeden vnitřní úhel je pravý – 90°

5 Trojúhelníky – základní vlastnosti Př.: Doplňte trojúhelníky s danými vlastnostmi, které trojúhelníky nelze sestrojit a proč? Trojúhelník

6 Trojúhelníky – základní vlastnosti Př.: Řešení: Př.: Úhel při hlavním vrcholu rovnoramenného trojúhelníku má velikost 52°20´, vypočítejte velikost úhlů při základně. Řešení:

7 Trojúhelníky – základní vlastnosti Výška trojúhelníku je kolmice vedená z vrcholu na protější stranu. A B C Všechny tři výšky trojúhelníku se protínají v jediném bodě. Př.: Zjistěte, kde leží průsečík V výšek v trojúhelníku ostroúhlém, pravoúhlém a tupoúhlém?

8 Trojúhelníky – základní vlastnosti Těžnice trojúhelníku je spojnice vrcholu se středem protější strany Všechny tři těžnice trojúhelníku se protínají v jediném bodě – těžišti. A B C S Těžiště T dělí každou těžnici v poměru 2:1, delší část je vždy u vrcholu trojúhelníku.

9 Anotace: Tato prezentace slouží k upevnění základních znalostí o vlastnostech trojúhelníku.. Žák rozliší typy trojúhelníku, dokáže rozhodnout, zda lze trojúhelník sestrojit, sestrojí výšku a těžnici trojúhelníku. Použité zdroje: doc. RNDr. Emil Calda, CSc.: Matematika pro dvouleté a tříleté učební obory SOU, 1. díl, 1. vydání 2002, Prometheus, ISBN 80-7196-253-8 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Vyhlídalová


Stáhnout ppt "MATEMATIKA Trojúhelníky - základní vlastnosti. Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228."

Podobné prezentace


Reklamy Google