Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."— Transkript prezentace:

1 Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná střední škola, Rakovník, Na Jirkově 2309, 269 01 Rakovník Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.1092 Název DUM : VY_42_INOVACE_MAT_01_05 PředmětMATEMATIKA Tematický okruhPLANIMETRIE Klíčová slova:trojúhelník, výška, ortocentrum, těžnice, těžiště, střední příčka Autor RNDr. Milena Knappová Rok vytvoření 2013Ročník učňovské obory, nástavbové studium Anotace: Materiál slouží k opakování učiva i při samostatné přípravě studentů na maturitní zkoušku. Metodický pokyn: Materiál slouží k opakování dané problematiky a k samostatné přípravě k maturitní zkoušce. Cílová skupina: studenti střední školy, 15 a více let.

2 Trojúhelník, výšky, těžnice, střední příčky RNDr. Milena Knappová Planimetrie, trojúhelník

3 Obsah: Výšky trojúhelníku, ortocentrum (v ostroúhlém trojúhelníku) Těžnice trojúhelníku, těžiště Střední příčky trojúhelníku Konec Pro pokračování zvolte téma.

4 Výšky trojúhelníku, ortocentrum: obsah Každý trojúhelník má právě tři výšky. Tyto výšky se protínají v jednom bodě. Výška trojúhelníku je úsečka kolmá na protější stranu, která prochází vrcholem. Tento bod se nazývá ortocentrum. Ostroúhlý trojúhelník má ortocentrum uvnitř.Tupoúhlý trojúhelník má ortocentrum vně. V pravoúhlém trojúhelníku splývá ortocentrum s jedním vrcholem.

5 Těžnice trojúhelníku, těžiště : obsah Úsečka, která má jako krajní body vrchol trojúhelníku a střed jeho protější strany, je těžnice. Bod, ve kterém se těžnice protínají, se nazývá těžiště. Těžiště dělí těžnice ve dvou třetinách jejich délky.

6 Střední příčky trojúhelníku: obsah Úsečka spojující středy dvou stran trojúhelníku je střední příčka. Délka střední příčky je polovina délky její protější strany.

7 Použité materiály: KUBEŠOVÁ, Naděžda a Eva CIBULKOVÁ. Matematika: přehled středoškolského učiva. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2006, 239 s. Maturita (Petra Velanová). ISBN 978-808-6873-053. Materiál je určen pro bezplatné používání při výuce a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Obrazový materiál je vytvořen v programech Cabri II Plus, Inkscape a GIMP.


Stáhnout ppt "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google