Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Eko.3.07 Hydrologický cyklus Vytvořeno:4.11.2012 Ověřeno: 9.11.2012Třída:AE3

2 Biomy Hydrologický cyklus Vzdělávací oblast:Environmentální vzdělávání Předmět:Ekologie Ročník:3. Autor:Ing. Hana Antošová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:notebook, dataprojektor Klíčová slova:voda, koloběh, hydrologický cyklus Anotace: Materiál je určen pro studenty environmentálních předmětů, především ekologie, pro správné pochopení hydrologického cyklu.

3 Hydrologický cyklus Významnou úlohu v biogeochemických cyklech sehrává voda a její koloběh biosférou, tzv. hydrologický cyklus. Z ekologického hlediska má voda rozhodující význam především jako nosné médium a také jako prostředí, v něž probíhají mnohé zásadní biochemické procesy. Ve vlastní biomase živé složky biosféry je však vázáno procenticky jen malé množství z celkového objemu vody na Zemi.

4 Hydrologický cyklus Pro představu lze uvést, že toto množství by na povrchu planety vytvořilo vrstvu pouze 1 mm silnou. Hydrologickým cyklem rozumíme výměnu vody mezi zemským povrchem, oceánem a atmosférou prostřednictvím srážek, odtoků a odparu.

5 Hydrologický cyklus Rozlišujeme tzv. velký koloběh vody na úrovni biosféry a malý koloběh vody na úrovni ekosystémů. Z ekologického hlediska nás zajímá (a) celkové množství srážek; (b) množství srážek zachycených nadzemními orgány rostlin, tzv. intercepce; (c) odpar z povrchů, tzv. evaporace; (d) výdej vody z živých těl dýcháním čili respirací; (e) odpar zachycené vody a vody z rostlinných těl, čili evapotranspirace; (f) vsakování čili infiltrace a (g) odtok.

6 Hydrologický cyklus Značnou intercepcí se vyznačují zejména lesy, zvláště pak jehličnaté. Naopak na velkých ztrátách vody se zde podílí vysoká evaporace. Obrovský význam pro celkovou intercepci v krajině mají mokřady, které tím podstatně ovlivňují mikro-, mezo- i makroklima.

7

8 Použité zdroje http://etext.czu.cz/img/skripta/68/107_115-1.pdf ŠLÉGR JIŘÍ, KISLINGER FRANTIŠEK, LANÍKOVÁ JANA, Ekologie a ochrana životního prostředí pro gymnázia, ISBN 80 – 7168 – 828 – 2, Fortuna Praha 2002, 157 str. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google