Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. Geometrický průměr 3. listopadu 2012VY_32_INOVACE_120120_Geometricky_prumer_DUM

2 Řetězové indexy (koeficienty růstu) zachycují růst postupně. Kdybychom chtěli charakterizovat vývoj celkově, jedním číslem, je nutné zjistit průměrný koeficient růstu - geometrický průměr. Jeho účelem je nahradit různé koeficienty růstu (T 1, T 2,…., T n-1, T n ) jedním průměrným. Vypočet podle vzorce:

3 Pokud absolutní hodnoty sledovaných veličin nepodléhají v jednotlivých časových obdobích velkým výkyvům, lze při výpočtu X g vycházet z podílu poslední a první absolutní hodnoty S n. Výpočet podle vzorce:

4 Příklady: Pracovní list – geometrický průměr ve Wordu Pracovní list – geometrický průměr v Excelu

5 CITACE ZDROJŮ BURDA, Zdeněk. Statistika pro obchodní akademie. Vyd. 5., ve Fortuně 4., upr. Praha: Fortuna, 2006, 94 s. ISBN 80-716-8963-7. Vytvořeno v programu MS PowerPoint 2010.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google