Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Třetí mocnina Matematika – 8. ročník. Početní operace Základní početní operace: Základní aritmetickou operací je sčítání. Odčítání je opačnou aritmetickou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Třetí mocnina Matematika – 8. ročník. Početní operace Základní početní operace: Základní aritmetickou operací je sčítání. Odčítání je opačnou aritmetickou."— Transkript prezentace:

1 Třetí mocnina Matematika – 8. ročník

2 Početní operace Základní početní operace: Základní aritmetickou operací je sčítání. Odčítání je opačnou aritmetickou operací ke sčítání tj. platí a – b = a + (-b); při odčítání vlastně přičítáme opačné číslo Násobení je opakované sčítání. tj. platí a · b = b + b + b + … + b; sčítáme a stejných čísel b. a Dělení je opačnou aritmetickou operací k násobení.

3 Početní operace Základní početní operace: Umocňování je k násobení v podobném vztahu, v jakém je samo násobení ke sčítání. Umocňování slouží ke zkrácenému zápisu vícenásobného násobení. tj. platí b a = b · b · b · … · b; násobíme a stejných čísel b. a Odmocňování je opačnou aritmetickou operací k umocňování.

4 Třetí mocnina Třetí mocnina je součin tří stejných činitelů. Třetí mocnina čísla a Základ mocniny Mocnitel (exponent)

5 Třetí mocnina Určete třetí mocninu čísel: Třetí mocnina záporného čísla je vždy záporná.

6 Třetí mocnina Určete třetí mocninu čísel: Při výpočtu třetí mocniny se počet nul ztrojnásobuje.

7 Třetí mocnina Určete třetí mocninu čísel: Při výpočtu třetí mocniny se počet desetinných míst ztrojnásobuje.

8 Třetí mocnina Určete druhou mocninu čísel: Základem mocniny je číslo -15 Základem mocniny je číslo 15

9 Třetí mocnina Určete třetí mocninu čísel: Třetí mocnina součinu se rovná součinu třetích mocnin Třetí mocnina podílu se rovná podílu třetích mocnin

10 Třetí mocnina Určete třetí mocninu čísel: Druhá mocnina součtu se nerovná součtu druhých mocnin Druhá mocnina rozdílu se nerovná rozdílu druhých mocnin

11 Určování třetí mocniny 1. Výpočtem: a) zpaměti b) písemně 2. Pomocí tabulek: 3. S kalkulačkou:

12 Určování třetí mocniny 3. S kalkulačkou: 1 1 0 0 4 4 * * = = + + + + + + + + + + 1 1 0 0 4 4 + + + + * * + + = = + +

13 Určování třetí mocniny 3. S kalkulačkou: 1 1 0 0 4 4 + + + + + +

14 Určování třetí mocniny 3. S kalkulačkou: 1 1 0 0 4 4 + + + + + + + + + +

15 Určování třetí mocniny Desetinná čísla + Velká čísla 1. Výpočtem a s kalkulačkou obdobně jako čísla přirozená. 2. Pomocí tabulek:

16 Určování třetí mocniny 1. Pomocí tabulek určete třetí mocninu čísel: (5 470 382 728) 155,720 872 - 57 512,456 5 451 776 000 177 504 328


Stáhnout ppt "Třetí mocnina Matematika – 8. ročník. Početní operace Základní početní operace: Základní aritmetickou operací je sčítání. Odčítání je opačnou aritmetickou."

Podobné prezentace


Reklamy Google