Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Třetí odmocnina Matematika – 8. ročník. Početní operace Základní početní operace: Základní aritmetickou operací je sčítání. Odčítání je opačnou aritmetickou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Třetí odmocnina Matematika – 8. ročník. Početní operace Základní početní operace: Základní aritmetickou operací je sčítání. Odčítání je opačnou aritmetickou."— Transkript prezentace:

1 Třetí odmocnina Matematika – 8. ročník

2 Početní operace Základní početní operace: Základní aritmetickou operací je sčítání. Odčítání je opačnou aritmetickou operací ke sčítání tj. platí a – b = a + (-b); při odčítání vlastně přičítáme opačné číslo Násobení je opakované sčítání. tj. platí a · b = b + b + b + … + b; sčítáme a stejných čísel b. a Dělení je opačnou aritmetickou operací k násobení.

3 Početní operace Základní početní operace: Umocňování je k násobení v podobném vztahu, v jakém je samo násobení ke sčítání. Umocňování slouží ke zkrácenému zápisu vícenásobného násobení. tj. platí b a = b · b · b · … · b; násobíme a stejných čísel b. a Odmocňování je opačnou aritmetickou operací k umocňování.

4 Třetí odmocnina Třetí odmocnina čísla a Základ třetí odmocniny Odmocnítko

5 Třetí odmocnina Určete třetí odmocninu čísel: Třetí odmocnina záporného čísla je vždy záporná.

6 Třetí odmocnina Určete třetí odmocninu čísel: Při výpočtu třetí odmocniny je počet nul třetinový.

7 Třetí odmocnina Určete třetí odmocninu čísel: Při výpočtu třetí odmocniny je počet desetinných míst třetinový.

8 Třetí odmocnina Určete třetí odmocninu čísel: Základem odmocniny je číslo -64 Základem odmocniny je číslo 64

9 Třetí odmocnina Určete třetí odmocninu čísel: Třetí odmocnina součinu se rovná součinu třetích odmocnin Třetí odmocnina podílu se rovná podílu třetích odmocnin

10 Třetí odmocnina Určete třetí odmocninu čísel: Třetí odmocnina součtu se nerovná součtu třetích odmocnin Třetí odmocnina rozdílu se nerovná rozdílu třetí odmocnin

11 Určování třetí odmocniny 1. Výpočtem: a) zpaměti b) písemně 2. Pomocí tabulek: 3. S kalkulačkou:

12 Určování třetí odmocniny 3. S kalkulačkou: 1 1 0 0 4 4 + + + + + +

13 Určování třetí odmocniny 3. S kalkulačkou: 1 1 0 0 4 4 + + + + + + + + 3 3 = =

14 Určování třetí odmocniny Desetinná čísla + Velká čísla 1. Výpočtem a s kalkulačkou obdobně jako čísla přirozená. 2. Pomocí tabulek:

15 Určování třetí odmocniny 1. Určete druhou odmocninu čísel: 8 - 17 - 135 5,6 0,52 ≐ 53(,3)


Stáhnout ppt "Třetí odmocnina Matematika – 8. ročník. Početní operace Základní početní operace: Základní aritmetickou operací je sčítání. Odčítání je opačnou aritmetickou."

Podobné prezentace


Reklamy Google