Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Politický systém ČR – politické strany Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Politický systém ČR – politické strany Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak,"— Transkript prezentace:

1 Politický systém ČR – politické strany Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Alena Pekařová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorPaedDr. Alena Pekařová Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Mn-On/3-ON-2/5 Název DŮMPolitický systém ČR – politické strany Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP63-41-M/01 Obor vzděláváníManagement hotelových s turistických služeb Vyučovací předmětObčanská nauka Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 16 – 17 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem; náplň: politický systém ČR, politika, typy politiky, politické strany, znaky politických stran, pravice, levice, střed Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slova Politika, participace, pluralita, politický program, pragmatická, fundamentalistická, negativistická, nepolitická Datum22. 2. 2013

3 Politický systém ČR – politické strany Politický systém ČR Definice politiky Politická participace Politické strany Znaky politických stran Rozdíly mezi pravicí, levicí a středem

4 Politický systém ČR – politické strany Politický systém ČR je charakterizován rozdělením politické moci a jejím institucionálním zakotvením ve státě. ČR je unitární stát, zastupitelská demokracie a parlamentní republika s vícestranickým systémem. Výkonná moc je delegována na prezidenta a vládu, v čele je předseda. Zákonodárnou moc tvoří dvoukomorový parlament, soudní moc realizuje čtyřčlánková soudní soustava a Ústavní soud.

5 Politický systém ČR – politické strany Politika je společenská činnost, vztahující se k řízení věcí veřejných a mající dva základní charakteristické znaky: obecný dopad a mocenský dopad. Politická participace (účast) je aktivita jednotlivců a skupin, kterou se snaží ovlivnit nebo podpořit vládu a politiku. -Účastí ve volbách -Referendech -Iniciativách -Sdružování v zájmových skupinách -Podpora petic -Podpora demonstrací aj. Těmito aktivitami občané vyjadřují svůj politický názor.

6 Politický systém ČR – politické strany Politické strany jsou organizovaná dobrovolná sdružení občanů se stejnými politickými názory a cíli, která se účastní politického života. Vzájemnou konkurencí se snaží získat politickou moc a prosadit svoji politickou vůli. Znaky politických stran: -Vlastní politický program -Účast ve volbách do nejvyšších zákonodárných orgánů -Působení na veřejnost, získávání členů, voličů -Disponují stálou, demokraticky volenou organizační strukturou -Činnost financují z členských příspěvků, příjmů z vlastní hospodářské činnosti

7 Politický systém ČR – politické strany rozdíly mezi pravicí a levicí LEVICEPRAVICE prioritysociální politika, sociální jistotypodpora podnikatelských aktivit spravedlnostrozdělovacívyrovnávací rovnostvýsledkůpříležitostí svobodareálnáformální demokraciezastupitelská, důraz na přímou demokraciizastupitelská člověkkolektivjednotlivec stát a společnosttendence ke splynutídůsledné oddělení společenský vývojrychlá změna – revoluce, reformapostupný vývoj – evoluce stát a ekonomikastátní ochranářství, regulace trhuliberalizace a decentralizace ekonomické prioritysnížení nezaměstnanosti, zaměstnanostsnížení inflace státsociálně odpovědný silný státminimalizace kompetencí státu Strany středu hledají kompromis.

8 Politický systém ČR – politické strany Z hlediska postoje k současné vládní moci ve státě se politické strany dělí na: 1. Vládní Sestavují vládu V koalici Samostatně 2. Opoziční – usilují o převzetí moci prostřednictvím volebního úsilí Parlamentní – překonají-li hranici 5 % Mimoparlamentní – pod touto hranicí 3. Antisystémové – nerespektují pluralitu a usilují o rozbití stávajícího společenského uspořádání (extrémní levice, extrémní pravice)

9 Politický systém ČR – politické strany 1.Politika pragmatická – je v souladu s právy a zájmy občanů společnosti 2.Politika fundamentalistická – slepě se řídí zásadami určité ideologie, náboženské víry a odmítá se přizpůsobit změněným poměrům ve společnosti 3.Politika negativistická – moc je prostředkem i cílem (totalitní) 4.Politika nepolitická – klade na první místo morální hodnoty a dává jim přednost před užitečností Typy politiky:

10 Kontrolní otázky 1.Jaké jsou rozdíly mezi pravicí a levicí? 2.Jakou úlohu v politice sehrávají středové strany? 3.Definuj politické strany.

11 Seznam obrázků: Obr. 1: vlastní: Politický systém ČR – rozdíl mezi levicí a pravicí

12 Seznam použité literatury: [1] EMMERT, František. Odmaturuj! ze společenských věd. Vyd. 1. aktualiz. Brno: Didaktis, 2003, 224 s. ISBN 8086285685. [2] MUELLER, Oldřich; VALENTA, Milan. Občanská nauka pro střední odborná učiliště. Svazek 2. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 2002, 139 s. ISBN 807235180X. [3] www.wikipedie.cz

13 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Politický systém ČR – politické strany Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak,"

Podobné prezentace


Reklamy Google