Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_ Bi 1.05 Struktura buněk Vytvořeno: 05.06.2013 Ověřeno: 13.09.2013 Třída: Ve 1

2 Cytologie – nauka o buňce Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:1. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace o vzniku života učebnice Klíčová slova:struktura buněk, inkrustace, plazmodesma Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie – cytologie.

3 Struktura buněk Strukturou rozumíme: Tvar Velikost Vnitřní uspořádání

4 Čím to můžeme vidět? Světelným mikroskopem – tvar, jádro, vakuoly, plastidy. Elektronový mikroskop – méně než 0,2 mikrometru.

5 Povrch buňky Buněčná stěna je z polysacharidů a bílkovin. Kde se nachází ? U rostlin a bakterií. Často je prostoupena i jinými látkami (Ca,Si) – inkrustace. Pro většinu látek je volně prostupná. V případě inkrustace zprostředkovává styk s okolím- plazmodesma.

6 Obal buňky Cytoplazmatická membrána. Je tvořena glykoproteiny. Je polopropustná – semiperneabilní – reguluje příjem a výdej látek buňkou.

7 Schéma rostlinné buňky Schéma rostlinné buňky: a – vakuola b – váček c - plazmatická membrána d - diktyozóm (Golgiho tělísko) e – plastid f – plazmodesma g - endoplazmatické retikulum h – jádro i – jadérko j – chromatin k – ribozómy l – mitochondrie m - základní cytoplasma n - buněčná stěna.

8 Vnitřní prostředí buňky Cytoplazma. Je tvořena hlavně vodou a globulárními bílkovinami. Má koloidní charakter. Je bezbarvá, polotekutá, průsvitná - podoba vaječného bílku. Jsou v ní uloženy všechny buněčné struktury. Je v neustálém krouživém pohybu.

9 Otázky a odpovědi 1. Co rozumíme strukturou buněk? Tvar, velikost, vnitřní uspořádání. 2. Co je to semiperneabilita u plazmatické membrány? Reguluje příjem a výdej látek. 3. Co je to inkrustace? Prostoupení buněčné stěny Ca,Si.

10 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. http://www.biology.webz.cz/bunka.php Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google