Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. Souhrnný index hodnotový 14. prosince 2012VY_32_INOVACE_120214_Souhrnny_index_hodnotovy_DUM

2 Souhrnné indexy použijeme, chceme-li posoudit vývoj několika nesourodých veličin současně. Často se jedná o veličiny nesouměřitelné (hrušky a jablka dohromady). Je nutné hledat něco, co mají všechny sledované veličiny společné. Sjednocujícím prvkem, pomocí kterého je možné vyjádřit vývoj veličin, jsou peněžní jednotky. Index, který umožňuje vyjádřit souhrnný vliv extenzitních neslučitelných veličin a intenzitních veličin na jednom místě, se nazývá index hodnotový.

3 Index hodnotový se vypočítá: Index hodnotový měří změnu hodnoty shrnuté jak z extenzitní (q), tak i intenzitní (p) veličiny. Měří vliv změn obou těchto veličin současně.

4 Příklady: Pracovní list – souhrnný index hodnotový ve Wordu Pracovní list – souhrnný index hodnotový v Excelu

5 CITACE ZDROJŮ BURDA, Zdeněk. Statistika pro obchodní akademie. Vyd. 5., Ve Fortuně 4., upr. Praha: Fortuna, 2006, 94 s. ISBN 80-716-8963-7. Prezentace byla vytvořena v programu MS PowerPoint 2010


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google