Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Bi 2. 46 Oplození - druhy Vytvořeno: 21.02.2013 Ověřeno: 27.09. 2013 Třída: Ve2

2 Rozmnožování Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:2. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace viz. Učebnice a výukové plakáty Klíčová slova:kleistogamie, nahosemennost, Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie – oplození.

3  Oplození je splynutí samčí gamety(n) a samičí gamety (n) a vznik zigoty (nn).

4

5  Semenných – opylení a) Nahosemenných –mají jednopohlavné šištice (jedno i dvoudommé) a pyl přenášen větrem. Opylení proběhne na nahém vajíčku, kdy vysychající kapka vtáhne pylové zrno do vajíčka.

6 b) Krytosemenných – je opylení rozmanité, vajíčka jsou v pestíku a pylové zrné se musí zachytit na blizně. Dva typy opylení: 1) samosprášení (autogamie) pyl z tyčinky téhož květu. Opylení může proběhnout ještě před otevřením květu u ječmene (kleistogamie) 2) cizosprášení (alogamie)- pyl cizího květu téže nebo jiné rostliny – zajišťuje životaschopnější potomstvo

7 1. Dichogamie – dřívější dozrávání, částí květu, a proto nemůže dojít k opylení. 2. Proterandrie – dříve dozrávají tyčinky – prvoprašnost (řepa). 3. Proterogynie – poblyznost (jabloň). 4. Heterostýlie – různočnělečnost (prvosenka) – dva druhy květů, u jedné rostliny dlouhé tyčinky a pestík s krátkou bliznou, a u jiné rostliny je to obráceně. K opylení dochází jen mezi stejně dlouhými tyčinkami a pestíky. 5. Dvoudomost - nejvyšší typ obrany. Každá rostlina vytváří jeden typ květů.

8 Základní rys nahosemenných rostlin demonstrují kvetoucí samičí šistice smrku

9 1. Jak se nazývá oplození u rostlin?  Opylení. 2. Co je to kleistogamie?  Opylení před otevřením květu u ječmene. 3. Jaký je nejvyšší typ obrany proti nežádoucímu opylení?  Dvoudomost.

10 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Nahosemenn%C3%A9 Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google