Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:Organická chemie, vaznost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:Organická chemie, vaznost."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:Organická chemie, vaznost uhlíku a dalších prvků v organických molekulách, typy uhlíkatých řetězců, typy vazeb mezi uhlíky v organických látkách, typy vzorců používaných v organické chemii Autor:Mgr. Helena Lehkoživová Vzdělávací zařízení:Základní škola Frýdek-Místek, Pionýrů 400 Pionýrů 400, 738 02 Frýdek-Místek Ověřeno ve výuce dne: 18. 1. 2012 CZ.1.07/1.4.00/21.2791VY_32_INOVACE_242_Ch9

2 Prezentace slouží k objasnění chemického složení organických látek, vaznosti uhlíku a některých dalších prvků, které se mohou na atomy uhlíku vázat. Vymezuje pojmy jednoduchá, dvojná a trojná vazba a vysvětluje nutnost používání strukturních vzorců organických sloučenin.

3

4 Atomy ve sloučeninách mají vždy určitou vaznost. Vaznost udává počet vazeb, kterými se atom váže na sousední atomy v molekule. Uhlík je ve všech organických sloučeninách vždy čtyřvazný.

5 prvekvaznostvazebné možnosti Volné elektronové páry vodíkjednovazný-H0 kyslíkdvojvazný-O-H, =O2 dusíktrojvazný1 halogenyjednovazné-F, -Cl, -Br, -I3

6 řetězecotevřenýpřímýrozvětvenýuzavřený cyklický (kruhový)

7 přímý rozvětvený cyklický (kruhový)

8 Vazba jednoduchá je tvořena jedním párem elektronů: Vazba dvojná je tvořena dvěma páry elektronů: Vazba trojná je tvořena třemi páry elektronů:

9 V organické chemii nevystačíme pouze se sumárními, molekulovými vzorci, protože dvě látky se stejným sumárním vzorcem, mohou mít různou strukturu a také rozdílné fyzikální a chemické vlastnosti. Např.: ethanol je kapalina a dimethylether je plyn V molekulách obou těchto látek je stejný počet atomů uhlíku, vodíku i kyslíku.

10 a) Strukturní vzorce b)Racionální vzorce c)Molekulové vzorce C2H6C2H6

11 Použitá literatura: Pavel Beneš-Václav Pumpr- Jiří Banýr, Základy praktické chemie 2 pro 9. roč. ZŠ 2. aktualizované vydání, Nakladatelství Fortuna Jiří Šibor, Irena Plucková, Josef Mach, Chemie pro 9. ročník, Nová Škola, s.r.o. Strukturní vzorce v této prezentaci byly vytvořeny s použitím programu Chem Sketch


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:Organická chemie, vaznost."

Podobné prezentace


Reklamy Google