Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:Kyslíkaté deriváty uhlovodíků-aldehydy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:Kyslíkaté deriváty uhlovodíků-aldehydy."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:Kyslíkaté deriváty uhlovodíků-aldehydy a ketony Autor:Mgr. Helena Lehkoživová Vzdělávací zařízení:Základní škola Frýdek-Místek, Pionýrů 400 Pionýrů 400, 738 02 Frýdek-Místek Ověřeno ve výuce dne:28. 3. 2012 CZ.1.07/1.4.00/21.2791VY_32_INOVACE_249_Ch9

2 Cílem prezentace je vysvětlit pojem karbonylových sloučenin, aldehydů a ketonů, jejich názvosloví, vlastnosti a užití. Současně slouží jako zdroj informací k vypracování úkolů v pracovním sešitu.

3

4 Karbonylové sloučeniny- deriváty uhlovodíků, které obsahují karbonylovou skupinu - CO ALDEHYDY KETONY Systematický název se skládá z názvu uhlovodíku a zakončení –al. Např.: propanal Ke karbonylové skupině je vázán vodík a uhlovodíkový zbytek. Systematický název se skládá z názvu uhlovodíku a zakončení –on. Např.: propanon Ke karbonylové skupině jsou vázány dva uhlovodíkové zbytky.

5 Zástupci aldehydů Methanal-formaldehyd - HCHO Vlastnosti: Bezbarvý, jedovatý plyn štiplavého zápachu s žíravými a jedovatými účinky. Využití: Výroba barviv a plastů. Formalin-40% roztok formaldehydu ve vodě se používá k uchovávání biologických preparátů.

6 Ethanal-acetaldehyd CH 3 –CHO Vlastnosti : Bezbarvá těkavá hořlavá kapalina štiplavého zápachu, páry se vzduchem tvoří výbušnou směs. Využití: Výroba kyseliny octové, léčiv, parfémů a pevného lihu. Acetaldehyd je meziproduktem odbourávání alkoholu v lidském organismu. Vyšší množství acetaldehydu v organismu způsobuje nevolnost.

7 Zástupce ketonů Propanon-aceton CH 3 COCH 3 Vlastnosti: Bezbarvá, těkavá a hořlavá kapalina s typickým zápachem, její páry se vzduchem tvoří výbušnou směs. Je zdraví škodlivý. Využití: Významné rozpouštědlo, výroba barviv, lepidel, léčiv a plastů.

8 Použitá literatura: Pavel Beneš-Václav Pumpr- Jiří Banýr, Základy praktické chemie 2 pro 9. roč. ZŠ 2. aktualizované vydání, Nakladatelství Fortuna Jiří Šibor, Irena Plucková, Josef Mach, Chemie pro 9. ročník, Nová Škola, s.r.o. Strukturní vzorce v této prezentaci byly vytvořeny s použitím programu Chem Sketch


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:Kyslíkaté deriváty uhlovodíků-aldehydy."

Podobné prezentace


Reklamy Google