Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:chemie Ročník:8. ročník Klíčová slova:Chemický a fyzikální děj.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:chemie Ročník:8. ročník Klíčová slova:Chemický a fyzikální děj."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:chemie Ročník:8. ročník Klíčová slova:Chemický a fyzikální děj Autor:Mgr. Helena Lehkoživová Vzdělávací zařízení: Základní škola Frýdek-Místek, Pionýrů 400 Pionýrů 400, 738 02 Frýdek-Místek Ověřeno ve výuce dne: 19. 9. 2012 CZ.1.07/1.4.00/21.2791VY_32_INOVACE_281_CH8

2 výukový materiál vytvořen jako prezentace v aplikaci Microsoft PowerPoint Slouží k pochopení rozdílu mezi dějem chemickým a fyzikálním je doplněn procvičením na interaktivní tabuli a pracovním listem sloužícím k ověření zvládnutí učiva

3

4 Chemie i fyzika jsou vědní obory, které řadíme mezi přírodní vědy. Chemie- zkoumá složení a vlastnosti látek a jejich přeměny na jiné látky. Fyzika – objasňuje fyzikální děje a jevy související s chemií.

5 Děje kolem nás rozdělujeme na: Chemické děje – při těchto dějích dochází k přeměně výchozích látek na jiné látky(produkty). Bývají doprovázeny změnou barvy, uvolňováním tepla, světla, změnou vůně nebo zápachu, bubláním, ohněm, kouřem, ale i výbuchy. Fyzikální děje – při těchto dějích nové látky nevznikají, např. dochází pouze ke změnám skupenství.

6 Příklady chemických dějů: Hoření hořčíku – je doprovázeno světlem a teplem, před reakcí pevná látka s kovovým leskem po reakci bílá práškovitá látka. Reakce zinku s kyselinou chlorovodíkovou– probíhající reakce je doprovázena uvolňováním bublinek plynu(vodíku). Reakce mědi s kyselinou dusičnou – při reakci dochází ke změně barvy a úniku hnědých plynů oxidů dusíku

7 Příklady fyzikálních dějů: Zahřívání platinového drátku - platinový drátek po zahřátí zčervená, k hoření nedochází, po ochladnutí má stejné vlastnosti jako před pokusem Tání ledu - dochází pouze ke změně skupenství, po ochlazení pod bod tání dostaneme opět led Rozpouštění soli ve vodě – k chemické reakci nedochází, po odpaření vody opět dostaneme sůl

8 Použitá literatura: Pavel Beneš-Václav Pumpr- Jiří Banýr, Základy praktické chemie 2 pro 9. roč. ZŠ 2. aktualizované vydání, Nakladatelství Fortuna Jiří Šibor, Irena Plucková, Josef Mach, Chemie pro 8. ročník, Nová Škola, s.r.o.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:chemie Ročník:8. ročník Klíčová slova:Chemický a fyzikální děj."

Podobné prezentace


Reklamy Google