Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:deriváty uhlovodíků-halogenové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:deriváty uhlovodíků-halogenové."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:deriváty uhlovodíků-halogenové deriváty Autor:Mgr. Helena Lehkoživová Vzdělávací zařízení:Základní škola Frýdek-Místek, Pionýrů 400 Pionýrů 400, 738 02 Frýdek-Místek Ověřeno ve výuce dne:1. 11. 2012 CZ.1.07/1.4.00/21.2791VY_32_INOVACE_252_Ch9

2 Cílem prezentace je seznámit žáky s halogenovými deriváty uhlovodíků. Seznamuje žáky s jejich vlastnostmi a jejich užitím. Současně slouží jako zdroj informací k vypracování pracovního listu.

3 DERIVÁTY UHLOVODÍKŮ

4 Deriváty uhlovodíků jsou organické látky, které se odvozují náhradou atomů vodíku v uhlovodíku atomem nebo skupinami atomů jiných prvků.

5  atomy vodíku jsou nahrazeny prvky ze skupiny halogenů (flor, chlor, brom a jod)  Např.: Methan CH 4 -> Chlormethan CH 3 Cl

6  Je-li v molekule více atomů halogenů, je před názvem předpona  2- di  3- tri  4- tetra  5- penta tetrabrommethantrifluorethan

7 •plynné, kapalné i pevné látky •dráždivé, zdraví škodlivé •mají charakteristický zápach •některé mají narkotické a slzné účinky •škodlivé a nebezpečné pro životní prostředí •dobře rozpouštějí tuky

8 Tetrachlormethan-rozpouštědlo - kapalná, nehořlavá,jedovatá látka - použití v laboratořích - dříve byl považován za neškodný, byl používán jako hnací plyn do sprejů,v lednicích a klimatizacích. Dnes se pro tyto účely nepoužívá, neboť má karcinogenní účinky.

9 FREONY -halogenové deriváty uhlovodíků, které obsahují alespoň dva vázané halogeny, z nichž jeden je fluor Např. freon 12- CCl 2 F 2, freon 11-CCl 3 F Dříve rovněž používány v chladírenských zařízeních a jako hnací plyny ve sprejích. Při úniku těchto plynů do ozonosféry dochází k jejich rozkladu. Vznikající atomy chloru ničí ozonovou vrstvu.

10 Halogenové žárovky Obsahují kromě netečného Plynu (argonu) i malé množství halogenových derivátů uhlovodíku, které prodlužují životnost žárovek.

11 V lékařství jako anestetika Halogenderiváty se používají v lékařství jako celková anestetika při operacích i jako místní (lokální) anestetika při drobných chirurgických zákrocích.

12 Tetrafluorethylen Surovina pro výrobu teflonu, který je nehořlavý a žáruvzdorný.

13 Vinylchlorid Surovina pro výrobu polyvinylchloridu (PVC). Používá se pro výrobu podlahových krytin, koženky, hraček a novodurových trubek.

14 Obrázek ze snímku č. 8 [cit. 2012-19-03]. Obrázek ze snímku č. 9 [cit. 2012-19-03]. Obrázek ze snímku č. 10 [cit. 2012-19-03]. Obrázek ze snímku č. 11 [cit. 2012-19-03].


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Chemie Ročník:9. ročník Klíčová slova:deriváty uhlovodíků-halogenové."

Podobné prezentace


Reklamy Google