Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Výroba trubek Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Výroba trubek Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Výroba trubek Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Výroba trubek

3 Trubky se vyrábějí z hutnických polotovarů několika způsoby: 1. válcováním 2. tažením 3. vytlačováním 4. svařováním Podle toho jsou trubky bezešvé (hladké) a se švem (svařované).

4  Válcování trubek  Trubky (bezešvé) se vyrábějí převážně válcováním. Podle použité výrobní technologie rozdělujeme trubky z hlediska válcování na:  válcované za tepla  válcované za studena.  Jejich výrobu můžeme rozdělit zhruba do dvou základních operací:  1. Výrobu dutých výlisků, předvalků nebo děrovaných polotovarů  2. Zpracování těchto polotovarů na trubky

5  Výroba z předvalků:  1. Děrování kruhových předvalků příčným válcováním na děrovací stolici  a) dvěma válci s mimoběžnými osami, b) dvěma kotouči  A) B)  Princip kosého válcování trubek – Mannesmanův způsob, Stiefelův způsob(vpravo)

6  2. K další redukci průměrů a ke zvětšení délky se používá tzv. poutnická stolice.  Schema  poutnické stolice:  Válcuje se dvěma válci,které se otáčejí proti sobě na trnu (tyči),tím se stěna ztenčí a trubka prodlouží.Dochází k redukci vnějšího i vnitřního průměru děrovaného polotovaru.

7  3.Poslední operací je kalibrace a chlazení  Poutnická  stolice

8  Tažení přesných trubek  Nejčastěji se provádí tažením za studena a je určeno pro trubky malých a středních rozměrů (od 0,1 až do 250 mm), tenkostěnných i tlustostěnných.  K tažení trubek za studena se používá pluhací stolice.  Polotovarem jsou trubky vyráběné válcováním za tepla. Zhruba do délky 4,5 m.

9  Průvlečné tažení (tažnou sílu přenáší trubka, vnitřní průměr ani tloušťka stěny není vymezena žádným nástrojem)  Tažení na uchyceném trnu (tažnou sílu přenáší trubka)

10  Výroba svařovaných trubek  Trubky beze švů jsou poměrně nákladné. Svařované trubky /levnější/se vyrábějí:  1. Svařováním pásů ohřátých v plynových pecích,které prochází profilovými válečky, které pás zkrouží. Další pár válečků stlačí trubku a její okraje k sobě tak, že se stykově svaří (svařování na tupo).  Vyrábíme trubky do světlosti 100 mm s tloušťkou 2 až 10 mm.  Výroba trubek  stykovým tlakovým  svařováním:

11  Švové svařování trubek.  U krátkých trubek s podélným švem se svařované hrany upraví a svaří.  U dlouhých trubek - z pásové nebo ploché oceli, která se zkružuje a při svařování je stlačována kladkami.  Kotoučové elektrody jsou přitlačovány velkým tlakem, rychlost svařování 70 m/min.  Svařují se trubky o průměru 7 až 700 mm a tloušťky stěny 1 až 20 mm.

12

13  Jakými způsoby se vyrábějí trubky?  Z čeho vycházíme při výrobě bezešvých trubek?  Popiš poutnickou stolici a k čemu ji používáme.  Popiš tažení trubek za studena  Popiš výrobu svařovaných trubek

14  http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/04.htm http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/04.htm  http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/obsah_kovy.htm http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/obsah_kovy.htm


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Výroba trubek Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."

Podobné prezentace


Reklamy Google