Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 OB21-OP-STROJ-STE-TRE-M-1-001 Základní rozdělení polotovarů

3 Výrobní proces polotovarů Výroba výchozího materiálu v hutích (hutní prvovýroba) Výroba polotovaru (hutní druhovýroba)Výrobek

4 Ingoty a polotovary zpracováním výchozího materiálu např. ve tvaru housek, ingotů, prášků,…se mění výchozí materiál v polotovary

5 Rozdělení polotovarů Dělí se dvou skupin:  Normalizované: předvalky plechy, pásy, trubky, dráty tenkostěnné profily  Nenormalizované: odlitky, výkovky výlisky svařované, pájené a lepené polotovary slinuté polotovary  Podle materiálu:   polotovary železné a neželezné   polotovary z nekovů (plastů,..)

6 Hutní polotovary Profily, plechy, dráty, trubky

7 Hutní polotovary Profily, plechy, dráty, trubky

8 Odlévané polotovary Odlitky Odlévání je zhotovování pevného tělesa z látky, která nemá pevný tvar, při odlévání se plní dutý prostor kovem, slitinou kovů nebo jiným materiálem.

9 Odlévané polotovary Odlitky

10 Kované polotovary Kování Strojní kování ulehčuje namáhavou práci, zrychluje a zproduktivňuje výrobu malých a středě velkých výkovků.

11 Kované polotovary – za tepla, za studena

12 Protlačované polotovary principem protlačování je deformace materiálu v důsledku působících sil do daného směru, protlačování výrazně snižuje náklady ve výrobě.

13 Svařované polotovary Vznikají pevné a nerozebíratelné spoje strojních částí i celých konstrukcí obvykle z hutních polotovarů.

14 Použitá literatura Josef Dillinger a kolektiv, Moderní strojírenství,. Doleček, J., Holoubek, Z. Strojnictví I, II. pro SOU. 1. vyd. (nebo pozdější) Praha : SNTL, 1988. Rudolf Kříž, Pavel Vávra, Strojírenská příručka, Scientia, spol. s r.o., Praha 1998, ISBN 80-7183-054-2. M.Hluchý a kol. Strojírenská technologie, Polotovary a jejich technologičnost, SNTL, Praha 1979. www.kondor.cz


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google