Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření- protlačování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření- protlačování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech,"— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření- protlačování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Objemové tváření- protlačování

3  Protlačování je technologie, kterou můžeme provádět za tepla, za poloohřevu a za studena.  Tvářený materiál se přemísťuje  a jeho směr pohybu je určen  konstrukcí nástroje –  protlačovadla.  Výrobek se nazývá průtlaček.

4 Princip technologie protlačování: Materiály s nízkou přetvárnou pevností, hliník a jeho slitiny, se dají protlačovat na jednu operaci. Oceli a ostatní kovy se protlačují na více operací.

5  Před vlastním protlačováním je nutná úprava materiálu rovnáním a dělením /lisováním plechu nebo upichováním z tyčí/ na kaloty, včetně tepelného zpracování. Následuje povrchová úprava – očištění a fosfátování.  Protlačovadlo se skládá z průtlačníku a průtlačnice.  Jako mazivo se u protlačování za tepla používá sklo.  Za studena je to olej.

6  Podle teploty dělíme protlačování:  Za tepla  Tímto způsobem vyrábíme plné a duté profily se složitým průřezem,které nemůžeme vyrábět válcováním.  Za studena  Tímto způsobem vyrábíme tělesa s tenkou stěnou- nábojnice, tuby,sprejové nádobky.  Výroba je velmi hospodárná.

7  Protlačování dělíme podle směru pohybu materiálu a nástroje na: 1. dopředné 2. zpětné 3. kombinované 4. stranové 5. radiální.

8  Při dopředném (přímém) protlačování se materiál pohybuje ve stejném směru jako průtlačník.  Používá se při tváření čepů, šroubů, pouzder, tedy výrobků, u kterých není konstantní průřez.  Princip dopředného protlačování (1, 3 – průtlačnice, 2, 4 - průtlačník, a, – průtlačník,  b – stírač, c – průtlačnice, d – vyhazovač)

9  Pří zpětném protlačování se pohybuje materiál v opačném směru.  Používá se k výrobě dutých protlačků, kdy tloušťka stěny je v porovnání s průměrem velmi malá anebo naopak.  Princip zpětného protlačování  1, 3 – průtlačnice, 2, 4 - průtlačník,  a, – průtlačník, b – stírač, c – průtlačnice,  d - vyhazovač

10  Kombinované (sdružené) protlačování  Vyrábí se tím profilové výrobky, které jsou velmi namáhané. Princip kombinovaného protlačování 1, 3 – průtlačnice, 2, 4 - průtlačník, a, – průtlačník, b – stírač, c – průtlačnice, d – vyhazovač)

11  Stranové a radiální protlačování  Při stranovém protlačování se tvářený materiál pohybuje kolmo na směr pohybu průtlačníku.  Radiálním protlačováním rozumíme tváření, při kterém se materiál i části nástroje pohybují v radiálním směru vzhledem k ose materiálu.  Princip stranového (vlevo a uprostřed) a radiálního protlačování

12  Hydrostatické protlačování, kdy je polotovar obklopen kapalinou o vysokém tlaku.  Tím se v něm vytváří všestranné napětí a tvárnost materiálu se zvýší.

13  Jaké znáš rozdělení protlačování?  Rozděl protlačování podle směru toku kovu.  Popiš konstrukci protlačovacího nástroje.  Co a jakou metodou vyrábíme protlačováním za studena?  Co a jakou metodou vyrábíme protlačováním za tepla?

14  Přelož a popiš:

15  http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/04.htm


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření- protlačování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech,"

Podobné prezentace


Reklamy Google