Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Spékané kovové materiály Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Spékané kovové materiály Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech,"— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Spékané kovové materiály Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Spékané kovové materiály

3 Spékané materiály se vyrábějí z kovových prášků/ocel, měď cín, hliník/, které jsou pod velkým tlakem vylisovány do tvaru výrobků a dalším tepelným procesem- spékáním-spojeny do nového materiálu s vysokou pevností.

4  Výhody práškové metalurgie:  možnost vytvářet komplikované tvary (ozubená kola, křivky, části tlumičů atd.)  možnost vyrábět samomazná/výhodná poréznost/ kluzná ložiska  rozměrová přesnost získaná díky preciznímu nářadí na lisování a kalibrování  úplné využití vstupního materiálu (bez odpadů)  vysoká efektivita při výrobě velkých sérií

5  Nevýhody technologie spékáním :  Je potřeba velká lisovací síla  Lisovací formy jsou drahé  Velikost výrobků je omezená kvůli lisovací síle a menším zhuštění uvnitř větších výrobků  Není možné vylisovat tvarově složité díly-s příčnými otvory nebo se závity

6  Technologický proces:  1. Výroba kovového prášku  2. Míchání lisovací směsi tak, aby bylo dosaženo požadovaných chemicko-fyzikálních vlastností konečného výrobku 3. Lisování – vylisovaný prášek má geometrický tvar konečného výrobku 4. Spékání – probíhá v peci v ochranné atmosféře v max. teplotě 1140 stup.C  5. Konečná operace – závisí na použití výrobku:  - kalibrace - konzervace - sycení - honování - mechanické obrábění

7  Výroba prášků  Prášky je možno vyrábět způsoby  - fyzikálními - drcením a mletím, které se užívají zejména u Cu, Fe, Al, Cr, Mn  - rozprašováním tekutého kovu vzduchem nebo vodou, které se užívá zejména u Pb, Zn, Sn, Al, Fe  - kondenzací par, která se užívá zejména u Zn, Cd  - chemickými, založenými na redukci rud, které se užívají zejména u Cu, Ag, Fe, Ni, Co, W, Mo, Ti.

8  Úprava prášků  Nejčastěji se jedná o  - redukci prášků po jejich výrobě rozprašováním vzduchem  - sušení prášků po jejich výrobě rozprašováním vodou  - prosévání a třídění prášků podle velikosti částic  - přidávání dalších složek podle zvláštních požadavků na složení výrobku  - přidávání maziva pro zlepšení lisovatelnosti.

9  Lisování prášků  Účelem lisování prášků je dosažení částečně zhutněného základního tvaru budoucího výrobku před jeho spékáním.  Tlaky se proto pohybují v širokém rozmezí od 200 do 2000 Mpa.  Přímočaré lisování může probíhat  - z jedné strany (obr. a)  - z obou stran (obr. b)  - ze všech stran. (obr. c)

10  Při válcování prášek ze zásobníku vstupuje mezi válce, které ho stlačují a zhutňují. Výrobkem jsou tyče nebo pásy.  Při vytlačování kalibrovaným otvorem jsou vytvářeny polotovary tyčového tvaru.

11  Spékání (slinování) prášků  Spékáním se rozumí tepelné působení na polotovar zhotovený předchozím lisováním, obecněji zhutněním.  Teplota slinování závisí na složení spojovaného materiálu.  V případě slinování polotovarů vytvořených z prášku vyrobeného z jediného materiálu, se volí teplota slinování ve výši asi 80 % teploty jeho tavení.  Ke spojování částic prášku dochází difusí.

12  Spékání  Kvůli nebezpečí oxidace se spékání provádí v ochranné atmosféře.  Kalibrování  Spékané výrobky mají většinou vyhovující rozměrovou přesnost a kvalitu povrchu.  Při vysokých požadavcích na přesnost jsou dolisovávány v přesné kalibrační formě.

13  Co je to spékání?  Z jakých kroků se skládá výroba spékaných výrobků?  Jaké přesnosti mají spékané/sinitrované/ výrobky?  Jaké jsou výhody spékaných materiálů?  Jaké jsou nevýhody spékaných materiálů?

14  Pojmenuj!

15  http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/04.htm


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Spékané kovové materiály Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech,"

Podobné prezentace


Reklamy Google