Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/"— Transkript prezentace:

1 Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002
Anglicky v odborných předmětech "Support of teaching technical subjects in English“ Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Spékané kovové materiály Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/ je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Spékané kovové materiály

3 Spékané kovové materiály
Spékané materiály se vyrábějí z kovových prášků/ocel, měď cín, hliník/, které jsou pod velkým tlakem vylisovány do tvaru výrobků a dalším tepelným procesem- spékáním-spojeny do nového materiálu s vysokou pevností.

4 Spékané kovové materiály
Výhody práškové metalurgie: možnost vytvářet komplikované tvary (ozubená kola, křivky, části tlumičů atd.) možnost vyrábět samomazná/výhodná poréznost/ kluzná ložiska  rozměrová přesnost získaná díky preciznímu nářadí na lisování a kalibrování  úplné využití vstupního materiálu (bez odpadů) vysoká efektivita při výrobě velkých sérií

5 Spékané kovové materiály
Nevýhody technologie spékáním: Je potřeba velká lisovací síla Lisovací formy jsou drahé Velikost výrobků je omezená kvůli lisovací síle a menším zhuštění uvnitř větších výrobků Není možné vylisovat tvarově složité díly-s příčnými otvory nebo se závity

6 Spékané kovové materiály
Technologický proces: 1. Výroba kovového prášku 2. Míchání lisovací směsi tak, aby bylo dosaženo požadovaných chemicko-fyzikálních vlastností konečného výrobku 3. Lisování – vylisovaný prášek má geometrický tvar konečného výrobku 4. Spékání – probíhá v peci v ochranné atmosféře v max. teplotě 1140 stup.C 5. Konečná operace – závisí na použití výrobku: - kalibrace - konzervace - sycení - honování - mechanické obrábění

7 Spékané kovové materiály
Výroba prášků Prášky je možno vyrábět způsoby - fyzikálními    - drcením a mletím, které se užívají zejména u Cu, Fe, Al, Cr, Mn                          - rozprašováním tekutého kovu vzduchem nebo vodou, které se užívá zejména u Pb, Zn, Sn, Al, Fe                          - kondenzací par, která se užívá zejména u Zn, Cd - chemickými, založenými na redukci rud, které se užívají zejména u Cu, Ag, Fe, Ni, Co, W, Mo, Ti.

8 Spékané kovové materiály
Úprava prášků Nejčastěji se jedná o - redukci prášků po jejich výrobě rozprašováním vzduchem - sušení prášků po jejich výrobě rozprašováním vodou - prosévání a třídění prášků podle velikosti částic - přidávání dalších složek podle zvláštních požadavků na složení výrobku - přidávání maziva pro zlepšení lisovatelnosti.

9 Spékané kovové materiály
Lisování prášků Účelem lisování prášků je dosažení částečně zhutněného základního tvaru budoucího výrobku před jeho spékáním. Tlaky se proto pohybují v širokém rozmezí od 200 do 2000 Mpa. Přímočaré lisování může probíhat - z jedné strany (obr. a) - z obou stran (obr. b) - ze všech stran. (obr. c)

10 Spékané kovové materiály
Při válcování prášek ze zásobníku vstupuje mezi válce, které ho stlačují a zhutňují. Výrobkem jsou tyče nebo pásy. Při vytlačování kalibrovaným otvorem jsou vytvářeny polotovary tyčového tvaru.

11 Spékané kovové materiály
Spékání (slinování) prášků Spékáním se rozumí tepelné působení na polotovar zhotovený předchozím lisováním, obecněji zhutněním. Teplota slinování závisí na složení spojovaného materiálu. V případě slinování polotovarů vytvořených z prášku vyrobeného z jediného materiálu, se volí teplota slinování ve výši asi 80 % teploty jeho tavení. Ke spojování částic prášku dochází difusí.

12 Spékané kovové materiály
Spékání Kvůli nebezpečí oxidace se spékání provádí v ochranné atmosféře. Kalibrování Spékané výrobky mají většinou vyhovující rozměrovou přesnost a kvalitu povrchu. Při vysokých požadavcích na přesnost jsou dolisovávány v přesné kalibrační formě.

13 Odpověz na otázky: Co je to spékání?
Z jakých kroků se skládá výroba spékaných výrobků? Jaké přesnosti mají spékané/sinitrované/ výrobky? Jaké jsou výhody spékaných materiálů? Jaké jsou nevýhody spékaných materiálů?

14 Co mají všechny tyto výrobky společné?
Pojmenuj!

15 Použitá literatura kripta_tkp/sekce/04.htm


Stáhnout ppt "Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/"

Podobné prezentace


Reklamy Google