Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření – volné kování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření – volné kování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech,"— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření – volné kování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Objemové tváření – volné kování

3

4  Pracovní plocha kovadliny(dráha) je hladká a tvrdá(kalená).

5  Volné kování rozdělujeme na kování  1. ruční  2. strojní  Ručně se kove na kovadlině ručním kovářským nástrojem.  K volnému strojnímu kování se používá různých tvářecích strojů, zejména bucharů a lisů.

6  Ocelová výheň – palivo je černé uhlí nebo koks  Kovářská kladiva

7  Kladiva se zhotovují z oceli o obsahu uhlíku 0,7 až 1%.  Obě strany kladiva jsou zakaleny.  Osazovací kladiva – kalí se jen pracovní plocha.

8  Druhy kovářských kladiv – osazovací kladiva  OstréSedlík  Profilované kladivoPerlík

9  Kovářské kleště – jsou přizpůsobeny podle tvaru materiálu, který přidržují.  Hlavní části kleští:  Čelisti  Zámek  Rukojeť  Kovářské kleště  “Vlčí tlama“

10  Kovací teploty v diagramu Fe – Fe 3 C

11  Základní kovářské operace při ručním kování:  1. Prodlužování  2. Hlazení  3. Osazování  4. Pěchování  5. Ohýbání  6. Děrování  7. Kovářské svařování

12  1.Prodlužování (kování do délky, vytahování). Je to nejpoužívanější operace při volném kování.  2. Hlazení se děje přitloukáním materiálu na sedlík.

13  3. Osazování je zeslabení tyče v určité délce  Osazovat můžeme buď jednostranně nebo oboustranně.

14  4. Pěchování-zesilování polotovaru.

15  Kovářské svařování – je nejstarší způsob svařování.  Kovářské svařování se provádí po ohřevu na svařovací teplotu 1300 stupňů Celsia( do bílého žáru).  Svařuje se natupo(krátké tyče do průměru 15 mm) nebo přeplátováním.

16  Jak rozdělujeme volné kování?  Vyjmenuj kovářské nástroje.  Jaké druhy kladiv znáš?  Vyjmenuj základní kovářské práce.  Při jaké teplotě probíhá kovářské svařování?  Čím se kove strojně?

17  Vysvětli co je to prodlužování.  Vysvětli co je to hlazení.  Vysvětli co je to osazování.  Vysvětli co je to pěchování.  Vysvětli co je to ohýbání.  Vysvětli co je to sekání.  Vysvětli co je to děrování.

18  http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/03.htm http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/03.htm  Strojírenská technologie, Otakar Bothe,1980


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření – volné kování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech,"

Podobné prezentace


Reklamy Google