Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření objemové Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření objemové Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření objemové Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Tváření objemové

3  Rozdělení tvářecích procesů podle působení vnějších sil:  Z tohoto hlediska se tváření kovů dělí na: 1. tváření objemové, při kterém deformace nastává ve směru všech tří os souřadného systému a patří sem válcování, kování(volné, zápustkové), protlačování, tažení drátů. Objem zůstává konstantní. Nastává zpevnění -> pokles tažnosti -> omezuje se rozsah použitých tvářecích operací

4 2. tváření plošné, při kterém převládají deformace ve dvou směrech. Patří sem tažení, ohýbání, stříhání, apod. Dosáhne se žádaného tvaru součásti (převážně z plechu) bez podstatné změny průřezu nebo tloušťky výchozího materiálu Mechanické vlastnosti se nemění

5 Válcování – je to plastické tváření( trvalá změna tvaru) kovu mezi dvěma otáčejícími se válci, které jej kontinuálně stlačují. Materiál se válcováním prodlužuje a stlačuje. Princip podélného (vlevo), příčného (uprostřed) a kosého (vpravo) válcování (1, 2 – válce, 3 – materiál)

6 U podélného válcování se materiál tváří ve směru podélném.Tímto způsobem se zpracovává většina ocelí a ostatních kovů. Válcování se provádí hlavně za tepla, ale i za studena. Válcování vznikne nejdříve předvalek – polotovar. Z těchto předvalků se vyrábí konečný výrobek- vývalek. Vyrábějí se tak tyče, kolejnice, dráty, pásy a plechy tj. dlouhé polotovary.

7  U kosého válcování jsou mimoběžné osy a takto se vyrábějí např. trubky.  Dva způsoby výroby bezešvých trubek:

8  Příčným válcováním se redukuje radiální průřez a tento způsob se používá např. pro osazené hřídele.  Válce válcovacích stolic jsou buď hladké nebo kalibrované.

9

10  Jaký je rozdíl mezi předvalkem a vývalkem?  Jaké znáš druhy válcování a co se jimi vyrábí?  Popiš rozdíl mezi objemovým a plošným tvářením.

11  /www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/skripta _tkp/sekce/02.htm  Moderní strojírenství pro školu i praxi, Josef Dillinger, 2007 Praha


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření objemové Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."

Podobné prezentace


Reklamy Google