Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Triaky OB21-OP-EL-ZEL-JANC-L-3-028

3 Triaky  Triak je jednoslovný název pro obousměrný triodový tyristor neboli pětivrstvý triodový tyristor.  Jedná se tedy o pětivrstvou součástku NPNPN (PNPNP se z technologických důvodů nepoužívá).  Vývoj triaku byl motivován snahou nahradit antiparalelní zapojení dvou tyristorů jediným prvkem.

4 Triaky  Oproti dvěma diskrétním antiparalelním tyristorům se však u triaku uplatňují některé nové jevy, jako například, že se tato součástka může spínat i záporným řídícím signálem, takže se může použít pro spínání střídavého napětí.

5 Triaky Obr. 1 Pětivrstvá struktura: a) princip, b) princip zkratování krajních přechodů PN, c) reálná struktura triaku NPNPN s přídavnou elektrodou A G, d) schematická značka

6 Triaky Obr. 2 Voltampérová charakteristika triaku

7 Triaky  Triak může spínat střídavý proud procházející mezi hlavními elektrodami A 1 a A 2 a řídí se proudem libovolné polarity mezi elektrodou a řídící elektrodou (G).  Obvykle se nedoporučuje spínání záporného napětí záporným proudem hradla.  Pětivrstvý triak se vypíná podobně jako triodový tyristor poklesem proudu v sepnutém stavu pod hodnotu vratného proudu I H.

8 Triaky  Triaky se používají v malovýkonových obvodech spotřební elektroniky jako různé regulátory výkonu, ve výkonových obvodech střídavého proudu se využívají ke spínání.

9  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

10 Literatura  Chlup J., Keszegh L.: Elektronika pro silnoproudé obory, SNTL Praha 1989  Kubrycht J, Musil R., Voženílek I.: Elektrotechnika pro 1. ročník učebních oborů elektrotechnických, SNTL Praha1980  Bezděk M.: Elektrotechnika I, KOPP České Budějovice 2008


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google