Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Oscilátor řízený krystalem Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Oscilátor řízený krystalem Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Oscilátor řízený krystalem Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Schéma krystalu, náhradní zapojení  Řídící obvod oscilátoru  Schéma se sériovou rezonancí krystalu  Schéma s paralelní rezonancí krystalu  Charakteristika oscilátorů řízené krystalem  Aktivity žáků

3 Schématická značka krystalu

4  Řídící obvod oscilátoru řízeného krystalem tvoří destička z krystalu křemene.  Je opatřená polepy a vývody v protilehlých stranách.  Rozměr krystalu se volí tak, aby mechanický rezonanční kmitočet se shodoval s kmitočtem elektrických kmitů, které má oscilátor generovat.  Krystal se chová jako rezonanční soustava.

5 Se sériovou rezonancí krystalu

6 S paralelní rezonancí krystalu

7 Průběhy kmitočtových charakteristik nám ukazují, že se krystal chová jako rezonanční soustava, která rezonuje sériově na kmitočtu f s a paralelně na kmitočtu f p. Oscilátory řízené krystalem využívají buď jeden, nebo druhý kmitočet. Výhodou krystalových oscilátorů je větší stabilita kmitočtu v porovnání s RC oscilátory nebo LC oscilátory. Jsou také používány jako zdroje přesného kmitočtu v měřících přístrojích nebo digitálních hodinách.

8 Vysvětlete funkci oscilátoru řízeného krystalem Jaký materiál se používá při výrobě krystalu. Vysvětlete rozdíl mezi oscilátorem řízeném krystalem se sériovou rezonancí a paralelní rezonancí krystalu. Nakreslete průběh modulové a fázové kmitočtové charakteristiky impedance krystalu.

9 Na kontaktní pole sestavte oscilátor řízený krystalem s paralelní rezonancí. Změřte kmitočet, na kterém oscilátor rezonuje.

10  Vlastní poznámkový sešit  Elektronika pro 3.ročník SPŠ elektrotechnických. V. Ráček, P. Mádel. Vydalo Nakladatelství technické literatury Praha 1989. ISBN 80-03-00102-1


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Oscilátor řízený krystalem Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt."

Podobné prezentace


Reklamy Google