Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Pasivní součástky Vypracoval: Melichařík Lubomír Projekt Anglicky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Pasivní součástky Vypracoval: Melichařík Lubomír Projekt Anglicky."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Pasivní součástky Vypracoval: Melichařík Lubomír Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Rezistor - pasivní elektrotechnická součástka - projevuje se v elektrickém obvodu v ideálním případě jedinou vlastností: - elektrickým odporem - důvod pro zařazení rezistoru do obvodu je: - snížení velikosti elektrického proudu - získání určitého úbytku napětí. - součástka bývá běžně označována jako odpor-používá se ale název rezistor.

3 Elektrotechnické schematické značky: Schematická značka rezistoru používaná v Evropě Schematická značka rezistoru používaná v USA a Japonsku Schematická značka pevně nastavitelného rezistoru – odporového trimru Schematická značka plynule nastavitelného Rezistoru - potenciometru

4 Ideální rezistor by měl mít jediný parametr, tedy svůj odpor, a tento parametr by neměl být závislý na jakýchkoliv vnějších vlivech. Podle Ohmova zákona by se tedy proud protékající rezistorem s odporem R a přiloženým napětím U měl rovnat: Naopak napěťový úbytek vzniklý na témže rezistoru, kterým protéká proud I: Výkon daný vztahem: rezistor promění v teplo, to znamená, že se procházejícím proudem ohřívá. Není-li rezistor používán jako topné odporové těleso, jedná se o ztrátové teplo. Náhradní schéma reálného rezistoru Reálný rezistor je ovšem vyroben z reálného materiálu vykazujícího elektrický odpor a má určitou geometrii.

5 Parametry udávané u rezistorů -elektrický odpor je v ohmech -řady vyvolených čísel E6, E12 nebo E24 -nejpoužívanější je řada E12 -obsahuje následujících 12 hodnot, které se dále násobí mocninou desítky: 1,0; 1,2; 1,5; 1,8; 2,2; 2,7; 3,3; 3,9; 4,7; 5,6; 6,8; 8,2   R1 = 0,1 Ω10R = 10J = 1 × 10¹ Ω 4M7 = 4,7 × 1MΩ = 4,7 × 10 6 Ω  k1 = 0k1 = 0,1. 1 k Ω = 0,1 × 10³ Ω = 1 × 10² Ω = 100 Ω = 100R = 100J  222 = 22. 10 2 Ω = 2200 Ω   -maximální příkon je ve wattech: Hodnoty např. 0,6 Watt; 1 Watt, 2 Watt,....  -tolerance hodnoty odporu udané na rezistoru v procentech (0,5 %; 1 %; 5 %; 10 %; 20 %)  Konstrukce rezistoru-drátový, uhlíkový, vinutý, speciální.

6 Značení rezistorů  Základní jednotkou pro značení rezistorů je 1 Ω (1 ohm). Hodnota rezistorů se dnes často označuje barevným proužkovým kódem. Pro barevné značení se používá mezinárodní kód podle normy EIA-RS-279.  Tabulka barevných kódů:

7  Miniaturní rezistoryVýkonové rezistory  Odporové trimryPotenciometry

8  1. Co je to rezistor ?  2. Co je ideální rezistor ?  3. Co je reálný rezistor ?  4. Nakreslete schematickou značku používanou v Evropě.  5. Nakreslete schematickou značku používanou v USA a Japonsku.  6.Nakreslete schéma ideálního rezistoru a napiš základní vzorečky pro výpočet.

9  1. Jaké jsou parametry udávané u rezistorů ?  2. Jaké jsou základní konstrukce rezistorů ?  3. Jaké jsou druhy rezistorů ?  4. Jaké je využití rezistorů ?  5. Jaké je značení rezistorů ?  6.Jaké jsou charakteristické vlastnosti rezistorů ?

10  Václav MalinaPoznáváme elektroniku I.  Adrian Schommers Elektronika tajemství zbavená. ISBN 3-92608-32-5


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Pasivní součástky Vypracoval: Melichařík Lubomír Projekt Anglicky."

Podobné prezentace


Reklamy Google