Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

RC OSCILÁTORY. Oscilátory RC Kvalita RC oscilátorů posouzená podle stability frekvence kmitů  f / f 0 je řádově 10 -2. Oscilátory RC (obr 8.5) mají zpětnou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "RC OSCILÁTORY. Oscilátory RC Kvalita RC oscilátorů posouzená podle stability frekvence kmitů  f / f 0 je řádově 10 -2. Oscilátory RC (obr 8.5) mají zpětnou."— Transkript prezentace:

1 RC OSCILÁTORY

2 Oscilátory RC Kvalita RC oscilátorů posouzená podle stability frekvence kmitů  f / f 0 je řádově 10 -2. Oscilátory RC (obr 8.5) mají zpětnou vazbu (řídicí obvod) vytvořenou kombinací R a C. Kmitočet oscilátoru je dán hodnotami R a C. Výhodou těchto oscilátorů je jednoduchost, protože nemají indukčnost, která se obtížně realizuje v integrovaných obvodech. Řídicí obvod je fázovací obvod a je tvořen třemi derivačními články: C 1 R 1, C 2 R 2 a C 3 R 3 (obc 8.6), celkový fázový posuv musí být 180° a proto každý derivační článek posunuje fázi svého výstupního napětí o 60°. Protože tranzistor posouvá fázi o 180° (  ), je splněna fázová podmínka  A +  B = 2 .

3 Fázorový diagram řídícího obvodu pro RC oscilátor U2U2 U2U2 U C1 U R1 U C2 U C3 U R2 U R3 = U 1 U C2 U R2 U C3 U R3 = U 1 60° Obr. 8.6.1

4 Krystalové oscilátory

5 Požadavek na vysokou stabilitu oscilátorů nejlépe splňují oscilátory řízené krystalem. Kmitočet krystalových oscilátorů je rovněž mnohonásobně stabilnější, dosahuje stability 10 -5 až 10 -7, ve speciálních případech až 10 -9. Stabilita např. 10 -7 znamená, že při kmitočtu 1 MHz je odchylka nejvýše ± 0,1 Hz od jmenovitého kmitočtu. Zapojení využívá piezoelektrických vlastností výbrusu krystalu křemene. Křemenný výbrus (krystal) se přiloženým napětím deformuje a naopak při deformaci se na jeho polepech objeví elektrické napětí. V elektrickém obvodu se chová jako rezonanční obvod.

6 Krystalové oscilátory Náhradní schéma krystalu. Kondenzátor C R a cívka Lp tvoří sériový rezonanční obvod, jehož ztráty vyjadřuje odpor R R. Kapacita C p představuje kapacitu polepů krystalu a vývodů. Z náhradního zapojení plyne, že krystal má dva rezonanční kmitočty a to pro sériový obvod a pro paralelní obvod. Obr. 9

7 IMPEDANCE KRYSTALU Při kmitočtu f s je impedance krystalu nejmenší, to znamená, že se krystal chová jako sériový rezonanční obvod. Zvyšováním kmitočtu impedance prudce narůstá a při kmitočtu f p dosáhne maxima. Krystal se teď chová jako paralelní rezonanční obvod. Další zvyšování kmitočtu vede k prudkému poklesu impedance. Činitel jakosti Q krystalu je neobyčejně vysoký - 10 4 až 10 6, tedy řádově 100krát až 10 000 krát větší než u obvodů LC. Obr. 10

8 Otázky ke zkoušení 1)Jaká je stabilita RC oscilátoru a jak se vypočte. 2)Jaké jsou vlastnosti fázovacího obvodu RC oscilátoru. 3)Jaká je stabilita krystalového oscilátoru a jak se vypočte. 4)Jaké jsou piezoelektrické vlastnosti krystalu křemene ? 5)Nakresli schématickou značku a náhradní schéma krystalu. 6)Nakresli průběh impedance krystalu.


Stáhnout ppt "RC OSCILÁTORY. Oscilátory RC Kvalita RC oscilátorů posouzená podle stability frekvence kmitů  f / f 0 je řádově 10 -2. Oscilátory RC (obr 8.5) mají zpětnou."

Podobné prezentace


Reklamy Google