Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Oscilátory Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Oscilátory Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Oscilátory Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Popis funkce oscilátoru  RC a LC článek  Princip oscilátoru  Zapojení LC oscilátorů – Colpittsův  Zapojení LC oscilátoru - Hartleyův  Aktivity žáků  Použitá literatura

3 Oscilátory jsou zařízení, která vytvářejí periodické proměnné průběhy fyzikálních veličin. Oscilátory LC – jsou určeny k výrobě vf. signálů. Po zavedení el. energie se obvod rozkmitá na svém rezonančním kmitočtu. Pokud by byly součástky ideální, pak by kmity byly netlumené a oscilátor by kmital stále. Jelikož jsou použity reálné součástky, oscilátor kmitá tlumenými kmity. Oscilátory RC – používají se pro nízké kmitočty v rozmezí od několika Hz až po stovky KHz. Jde o oscilátory zpětnovazební, který je tvořen z RC článků. Kmitočet oscilátoru je dán kmitočtem, při kterém je fázový posun RC členů 0 0 nebo 180 0.

4

5 selektivní člen zesilovač zpětná vazba

6

7

8 Vysvětlete funkci RC a LC oscilátorů. Jak se vypočítá f 0 u LC oscilátoru ?

9 Sestavte na kontaktní pole jednoduchý RC oscilátor. Vypočítejte jeho kmitočet podle hodnot součástek. Vypočítanou hodnotu porovnejte s naměřenou.

10  Vlastní poznámkový sešit  www.wikipedia.org./wiki/RC,LC článek www.wikipedia.org./wiki/RC,LC


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Oscilátory Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných."

Podobné prezentace


Reklamy Google