Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Reproduktory Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Reproduktory Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Reproduktory Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Funkce reproduktoru  Druhy reproduktorů  Reproduktory podle frekvenčního rozsahu  Průřez koše reproduktoru  Aktivity žáků  Použitá literatura

3  Reproduktory jsou elektro – akustické měniče, které přeměňují elektrickou energii na mechanickou ve formě zvuku.  Skládají se z membrány, pohonné jednotky, do které je přiváděno výstupní napětí z koncového stupně zesilovače.  Podobným zařízením jsou sluchátka.  Reproduktory se podle způsobu vyzařování dělí na : - přímo vyzařující ( kmitající membrána je přímo navázána na prostředí, do kterého se akustická energie vyzařuje ) - nepřímo vyzařující tlakové ( mezi membránou a prostředí je vložen zvukovod. Tyto reproduktory mají velkou účinnost, vysoký vyzářený výkon.

4  Reproduktory dělíme na : elektrodynamické – kmitací cívkou protéká proud v magnetickém poli a tím se rozpohybuje membrána. elektromagnetické – membránu z tenkého železného plechu přitahuje pevně umístěný elektromagnet, umístěný v poli budící cívky, který pohybuje membránou. elektrostatické - membrána s vodivou vrstvou je umístěna mezi dvě elektrody. Reproduktor pracuje na principu přitahování a odpuzování elektricky nabitých desek. piezoelektrické – destička z piezoelektrického materiálu je mechanicky spojena s membránou nebo membránu přímo tvoří. plazmové – nemají membránu. Využívají změn tlaku vzduchu, vyvolaných obloukovým výbojem.

5  Širokopásmové – mají rozsah 20 – 20 KHz  Hlubokotónové ( basové ) 20 – 5 KHz  Středopásmové ( středotónové ) 100 – 12 KHz  Vysokotónové ( výškové ) 2 KHz – 20 KHz, ale i více

6 Proudění vzduchu reproduktorem

7 Průřez koše reproduktoru Kmitací cívka se středící membránou

8 Vysvětlete funkci reproduktoru. Jaké znáte druhy reproduktorů a vysvětlete jejich funkci. Udejte frekvenční rozsahy jednotlivých reproduktorů. Jaký je rozdíl mezi reproduktorem a sluchátkem.

9 Ukažte a popište jednotlivé části reproduktoru na vzorku. Jak se zachová reproduktor, když na něj ze zdroje přivedete malé napětí ? Ověřte na vzorku.

10  www.cs.wikipedia.org./wiki/Reproduktor www.cs.wikipedia.org./wiki/Reproduktor  Vlastní poznámkový sešit


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Reproduktory Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v."

Podobné prezentace


Reklamy Google