Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Reproduktor jako zátěž zesilovače Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Reproduktor jako zátěž zesilovače Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Reproduktor jako zátěž zesilovače Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Popis reproduktoru  Používání reproduktorů 4 Ω v nf. zesilovačích  Používání reproduktorů 8 Ω v zesilovačích  Schématické značky různých zátěží  Vliv odporu a impedance kmitací cívky  Aktivity žáků  Použitá literatura

3 Složení reproduktoru :  Koš reproduktoru  Membrána  Středící membrána  Kmitací cívka  Železný magnet reproduktoru

4  Použití většího reproduktoru – čím membrána je větší, tím větší hlasitost.  Malé reproduktory hrají slaběji, nepřenášejí celé akustické pásmo.  Souvislost mezi výkonem a impedancí ( zdánlivý odpor reproduktoru ).  Výstupní impedance výkonových zesilovačů – 4 Ω.  Pokud k takovému zesilovači připojíme 8 Ω, nezjistíme žádnou změnu.  Jenom v oblasti velkého zesílení při nejvyšším výkonu nebude hrát tak hlasitě, jako reproduktor o impedanci 4 Ω.  Podle Ohmova zákonu platí, že proud je nepřímo úměrný odporu I = U/R ( A, V, Ω ) Čím větší odpor ( impedance ), tím menší proud. Zmenšení proudu znamená i menší výkon. Proto se tato záměna reproduktoru nedoporučuje.

5  Zmenšení elektrického proudu znamená vždy zmenšení výkonu. A to platí i u reproduktoru s impedancí 8 Ω.  Můžeme si položit otázku, jestli reproduktor s impedancí 8 Ω můžeme nahradit reproduktorem s impedancí 4 Ω ?  Při velkém zesílení a velkém výkonu může dojít k poškození zesilovače a reproduktoru.  Reproduktorem bude procházet velký proud z důvodu jeho menší impedance. Při velmi hlasité reprodukci se určitě objeví velké zkreslení zvuku.  Proto se taky tato záměna impedance reproduktoru nedoporučuje.

6 odporová zátěž reproduktor

7  Při měření odporu kmitací cívky reproduktoru tato hodnota nebude shodná s údajem uvedené impedance na štítku reproduktoru.  Měřící přístroj na měření odporů Ohmmetr měří pomocí stejnosměrného proudu.  Při tomto měření se neuplatní vliv indukčnosti cívky ani železného magnetu.  Ze zesilovače se přivádí střídavý proud a tomu klade kmitací cívka větší odpor než proudu stejnosměrnému. Jádro tento zdánlivý odpor ještě zvětšuje.

8 Proč se nahrazuje reproduktorová zátěž za odporovou ? Jaký rozdíl je mezi odporem a impedancí kmitací cívky ? Popište složení reproduktoru a vysvětlete funkci jednotlivých částí. Můžeme zaměnit předepsanou 4 Ω zátěž za 8 Ω. Vysvětlete důvody.

9 Změřte Ohmmetrem odpor kmitací cívky reproduktoru. Změřte impedanci reproduktoru. Zjistěte, jakou frekvenci je schopno slyšet ještě vaše ucho. Co myslíte, zvířata jako třeba pes slyší vyšší kmitočty než člověk a když ano, tak proč.

10  Poznáváme Elektroniku I., Václav Malina, Vydalo nakladatelství KOPP, České Budějovice, 1996  Vlastní poznámkový sešit


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Odborný výcvik II. ročník Reproduktor jako zátěž zesilovače Vypracoval: Bc. Chumchal Miroslav."

Podobné prezentace


Reklamy Google