Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Základy elektrotechniky II. ročník Ochrany v elektrických sítích Vypracoval: Škarka Miloš Projekt.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Základy elektrotechniky II. ročník Ochrany v elektrických sítích Vypracoval: Škarka Miloš Projekt."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Základy elektrotechniky II. ročník Ochrany v elektrických sítích Vypracoval: Škarka Miloš Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2  Úraz elektrickým proudem – fyziologický účinek elektrického proudu procházející tělem člověka nebo zvířete  Základní ochrana – ochrana před úrazem elektrickým proudem v bezporuchovém stavu  Ochrana při poruše – ochrana před úrazem elektrickým proudem při jedné poruše  Nebezpečná živá část – živá část, která za určitých podmínek může způsobit úraz elektrickým proudem  Základní izolace – izolace nebezpečných živých částí, která zajištuje základní ochranu  Přídavná izolace – samostatná izolace použitá k základní izolaci, aby byla zajištěna ochrana při poruše  Dvojitá izolace – izolace zahrnující jak základní izolaci, tak přídavnou izolaci  Pospojování – elektrické spoje mezi vodivými částmi za účelem vyrovnání potenciálu

3  Živá část – vodič, nebo vodivá část určená k tomu, aby při normálním provozu byly pod napětím, včetně středního vodiče.  Neživá část je vodivá část elektrického zařízení, které se lze dotknout a která obvykle není pod napětím, na níž se však může objevit nebezpečné dotykové napětí vlivem poruchy (je to např. kovový kryt rozváděče).

4 Nebezpečné dotykové napětí je napětí (nebo rozdíl potenciálů), které může způsobit úraz elektrickým proudem osobě nebo zvířeti při dotyku s neživou částí při poruše. Jeho výše závisí na druhu prostředí, v němž může k takovému dotyku dojít (ČSN 33 2000- 4-41.

5 Dotykové napětí dovolené, je část napětí uzemňovací soustavy proti zemi, kterou člověk může překlenout při dotyku přičemž se uvažuje od ruky k nohám ( vodorovně 1 m ).

6 Výše dovoleného dotykového napětí závisí nejen na účelu, k němuž je používáno a na prostředí, ale i na době trvání poruchy. Čím je doba účinku dotykového napětí kratší, tím může být dotykové napětí vyšší. Přípustné hodnoty trvale dovoleného dotykového napětí u zařízení do 1000V jsou uvedeny v následující tabulce.

7  Normální – obyčejné; studené; prašné ( je-li prach nevodivý a nehořlavý ). Svým charakterem zabraňuje vzniku úrazu el. Proudem  Nebezpečné – horké, vlhké ( i přechodně ), prašné ( je-li prach vodivý a nehořlavý se zvýšenou korozní agresivitou ) s otřesy, venkovní, prostory s mechanickým poškozením, s vodivým okolí.. Jsou to takové prostory,kde působením vnějších vlivů je buď přechodné, nebo stálé nebezpečí úrazu el. proudem  Zvlášť nebezpečné – mokré, s extrémní korozní agresivitou, prostory, kde se nebezpečí úrazu mimořádně zvyšuje nepříznivými poměry ( voda, kotle a kovové nádrže, těsné prostory s kovovými hmotami, zdravotnická zařízení nebo zvláštní předpisy určité způsoby ochrany. Působením zvláštních okolností a vnějších vlivů se nebezpečí úrazu el. proudem ještě zvyšuje

8  Ochrana před nebezpečným dotykem živých částí zabrání průchodu proudu tělem osoby nebo zvířete nebo se proud který může tělem procházet, omezí na bezpečnou hodnotu.  Ochrana před nebezpečným dotykem neživých částí zabrání průchodu proudu tělem osoby nebo zvířete nebo se proud, který může tělem procházet, omezí na bezpečnou hodnotu nebo se zařízení, na němž došlo k poruše, okamžitě po vzniku poruchy samočinně odpojí od zdroje.  Ochrana před nebezpečným dotykem živých i neživých částí napětí živých částí zařízení nemůže za žádných okolností překročit bezpečnou hodnotu.  -

9  neživá část  nebezpečné dotykové napětí  dovolené dotykové napětí neživých částí

10  druhy prostředí  uveď příklady

11  www.wikipedia.cz www.wikipedia.cz  www.vosaspsekrizik.cz/cs/download/padesat ka/ochrana-dotyk.pdf www.vosaspsekrizik.cz/cs/download/padesat ka/ochrana-dotyk.pdf  Elektro v praxi, 1 část, Solid Team


Stáhnout ppt "Výukový program: Mechanik - elektrotechnik Název programu: Základy elektrotechniky II. ročník Ochrany v elektrických sítích Vypracoval: Škarka Miloš Projekt."

Podobné prezentace


Reklamy Google