Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Bi 2. 48 Oplození živočichů Vytvořeno: 21.02.2013 Ověřeno: 02.10. 2013 Třída: Ve2

2 Oplození živočichů Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:2. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace viz. učebnice Klíčová slova:oplození – vnitřní, vnější Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie – oplození živočichů.

3  Zevní – u vodních, zralá vajíčka i spermie ve velkém množství do vody, kde splývají.  Vnitřní – v pohlavních orgánech samičího organismu, kam se spermie dostávají pomocí samčího orgánu při páření.  Probíhá u ostatních živočichů.

4  Při zevním i vnitřním oplozením se spermie pomocí bičíku a chemických látek vylučovaných vajíčkem – chemotaxe přitahují a chemických látek spermií, které rozpouští obaly dostává do vajíčka.  Povrchová vrstva cytoplazmy se mění v membránu, bránící pronikání dalších spermií.

5  Po proniknutí ztrácí spermie bičík, hlavička se mění v prvojádro (pronucleus).  Z krčku se uvolní centriol a z cytoplazmy vajíčka vzniká centrozom, který se rozdělí na 2 části, jejž putují k opačným pólům.  Jádro vajíčka splývá s prvojádrem a hned se mitoticky dělí.

6 1. Kde probíhá zevní oplození?  Ve vodě. 2. Kde probíhá vnitřní oplození?  V pohlavních orgánech samice. 3. Jakým způsobem se dostane spermie do vajíčka?  Pomocí bičíku a chemotaxe.

7 A - lidské vajíčko; B - oplodnění : 1. Vnitřní membrána; 2. vnější membrána; 3. jádro; 4. polární útvary; 5. spermielidské vajíčko membránajádrospermie

8

9 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Etapy_v%C3%BDvoje _embrya_a_ploduhttp://www.wikiskripta.eu/index.php/Etapy_v%C3%BDvoje _embrya_a_plodu Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google