Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."— Transkript prezentace:

1

2 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/ Charakteristiky variability (měnlivosti) 16. září 2012VY_32_INOVACE_120106_Charakteristiky_variability_DUM

3 Střední hodnoty mohou rychle a jednoduše vystihnout úroveň sledovaného znaku ve statistickém souboru. Slabinou středních hodnot však je, že nezachytí, nakolik jsou jednotlivé údaje v souboru od sebe odlišné.

4 Vypočítejte průměrný měsíční výdělek v 1. a 2. četě. Stanovte, ve které četě je odměňování spravedlivější. Pracovník Průměr 1. četa četa Z výsledku příkladu se zdá, že úroveň odměňování je stejná. K podrobnějšímu poznání souborů budou nutné další statistické charakteristiky, které střední hodnoty doplní.

5 Jak se jednotlivé hodnoty znaku vzájemně liší, umožňují určit ukazatelé variability (měnlivosti). Pro ukazatele variability platí, že čím je vyšší variabilita, tím více se liší jednotlivé údaje a naopak. Jestliže dojdeme výpočtem ukazatele variability k malému číslu, znamená to, že v souboru se jednotlivé údaje od sebe liší poměrně málo. Variabilitu (měnlivost) údajů lze vyjádřit:  změřením variability údajů navzájem  změřením variability údajů vůči nějaké střední hodnotě

6 CITACE ZDROJŮ BURDA, Zdeněk. Statistika pro obchodní akademie. Vyd. 5., ve Fortuně 4., upr. Praha: Fortuna, 2006, 94 s. ISBN Prezentace byla vytvořena v programu MS PowerPoint 2010


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google