Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."— Transkript prezentace:

1 Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná střední škola, Rakovník, Na Jirkově 2309, 269 01 Rakovník Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.1092 Název DUM : VY_42_INOVACE_MAT_01_08 PředmětMATEMATIKA Tematický okruhPLANIMETRIE Klíčová slova:kružnice, kruh, tečna, sečna, tětiva, vnější přímka, soustředné kružnice, kruhová výseč a úseč Autor RNDr. Milena Knappová Rok vytvoření 2013Ročník učňovské obory, nástavbové studium Anotace: Materiál slouží k opakování učiva i při samostatné přípravě studentů na maturitní zkoušku. Metodický pokyn: Materiál slouží k opakování dané problematiky a k samostatné přípravě k maturitní zkoušce. Cílová skupina: studenti střední školy, 15 a více let.

2 Kružnice, kruh, části kruhu a kružnice RNDr. Milena Knappová Planimetrie, kružnice, kruh

3 Obsah: Kružnice, kruh Kruhová výseč, kruhová úseč Sečna, tečna, vnější přímka, tětiva Soustředné a nesoustředné kružnice, středná Konec Pro pokračování zvolte téma.

4 Kružnice, kruh: obsah Kružnice je množina bodů, které mají stejnou vzdálenost od daného středu. Kruh je množina bodů, které mají vzdálenost od daného středu menší nebo rovnu poloměru. Tato vzdálenost se nazývá poloměr kružnice a značí se r.

5 obsah Sečna, tečna, vnější přímka, tětiva: Sečna je přímka, která má s kružnicí společné 2 body. Tyto body určují úsečku zvanou tětiva. Nejdelší tětivou je průměr kružnice. Přímka, která má s kružnicí společný jen jeden bod, je tečna. Tečna je kolmá na poloměr. Vnější přímka s kružnicí nemá společný žádný bod.

6 obsah Soustředné a nesoustředné kružnice, středná: Úsečka spojující středy dvou kružnic se nazývá středná. Na její velikosti vzhledem k poloměrům závisí počet bodů, které mají tyto kružnice společné.

7 Kruhová výseč, kruhová úseč : obsah Dva poloměry rozdělí kruh na dvě kruhové výseče. Tětiva rozdělí kruh na dvě kruhové úseče.

8 Použité materiály: KUBEŠOVÁ, Naděžda a Eva CIBULKOVÁ. Matematika: přehled středoškolského učiva. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2006, 239 s. Maturita (Petra Velanová). ISBN 978-808-6873-053. Materiál je určen pro bezplatné používání při výuce a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Obrazový materiál je vytvořen v programech Cabri II Plus, Inkscape a GIMP.


Stáhnout ppt "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google