Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Morálka a mravnost Petr Machala. morálka – to, co nás naučila společnost – představa, jak by jsme se měli chovat mrav – obvyklé vzorce chování v dané.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Morálka a mravnost Petr Machala. morálka – to, co nás naučila společnost – představa, jak by jsme se měli chovat mrav – obvyklé vzorce chování v dané."— Transkript prezentace:

1 Morálka a mravnost Petr Machala

2 morálka – to, co nás naučila společnost – představa, jak by jsme se měli chovat mrav – obvyklé vzorce chování v dané společnosti Víte co je to morálka a mravnost?

3 mravní normy si osvojujeme výchovou – vliv na utváření morálky má náboženství a filozofie

4 MRAVNÍ ZÁKON měl by ukazovat na to, co je dobré např. desatero, buddhistické ctnosti, Kantova filozofie…

5 MORÁLNÍ VOLBA Co je správné jednání? Jak dokážu, že jedno je správné a druhé ne? Co je morální? ANO NE euthanasie trest smrti msta, odplata Matka se stane prostitutkou, aby uživila své děti Přiznat partnerovi nevěru Potrat, když se má narodit poškozené dítě Říct pravdu o zdravotním stavu pacienta Dát facku za pomluvu

6 Kdyby jste byli hasičem a věděli, že můžete z hořícího domu zachránit jen 5 osob, koho byste zvolili a proč? 1.Dvouletý chlapec 2.Padesátiletá žena trpící rakovinou 3.Těhotná žena 4.Dvacetiletý muž na vozíku 5.Třicetiletý politik 6.Čtyřicetiletý lékař 7.Šedesátiletý zedník 8.Padesátiletý farář 9.Osmdesátiletá babička 10.Šedesátiletý univerzitní prof. 11.Ředitelka nadace pro postižené děti 12.Dvanáctiletá dívka 13.Slavný fotbalista 14.Manželka hasiče 15.Třicetiletý otec dvou dětí 16.Dvacetiletý ekologický aktivista 17.Třicetiletá ošetřovatelka tělesně postižených 18.Čtyřicetiletý vědec

7 plnění mravních norem je spojeno s přesvědčením o jejich správnosti – pomáhá nám svědomí SVĚDOMÍ svědomí je vnitřní hlas, který nás nabádá ke správnému jednání, ale i varuje

8 právní normy – jsou všeobecně závazné, dodržování si vynucuje stát „Právo je minimum morálky“ morálka nemá stanovené sankce – nejúčinnější je veřejné mínění Víte jaký je rozdíl mezi morálkou a právem? Znáte nějaké morální sankce?

9 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Morálka a mravnost Petr Machala. morálka – to, co nás naučila společnost – představa, jak by jsme se měli chovat mrav – obvyklé vzorce chování v dané."

Podobné prezentace


Reklamy Google