Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Etika Mgr. Blanka Chocová. Etika  -  = zvyk, obyčej, charakter, mrav (filosofie) mos = morálka (teologie)  Normativní věda o správném jednání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Etika Mgr. Blanka Chocová. Etika  -  = zvyk, obyčej, charakter, mrav (filosofie) mos = morálka (teologie)  Normativní věda o správném jednání."— Transkript prezentace:

1 Etika Mgr. Blanka Chocová

2 Etika  -  = zvyk, obyčej, charakter, mrav (filosofie) mos = morálka (teologie)  Normativní věda o správném jednání Interdisciplinární charakter Část praktické filosofie

3 Dělení Deskriptivní Normativní Individuální Sociální Teoretická Praktická Profesní Podnikání Mediální Lékařská Bioetika …

4 ??? Proč je etika důležitá? Proč je dobré konat dobro a vyhýbat se zlu? Jaké jsou současné nejnaléhavější etické problémy? Existuje i etika v oblasti školství?

5 Kořeny etiky Antika Judaismus Křesťanství

6 Moderní směry Hédonismus Eudaimonismus Utilitarismus Pragmatismus Autonomie a heteronomie (kategorický imperativ)

7 Základní etické kategorie Dobro Zlo Metafyzické Fyzické Etické Svoboda Vnitřní Vnější Svědomí

8 Přirozený mravní zákon Lidská důstojnost

9 Etické otázky Jaký je smysl života? Co je láska? Jaký je smysl manželství? Je důležitá ekologie? Jaký hospodářský systém je správný? Jaká politická strana (ideologie) je správná? Kdy začíná a končí život? Může to člověk ovlivnit?

10 Bariérová antikoncepce a přirozené plánování rodičovství Hormonální antikoncepce Sterilizace Potrat Předmanželská, ¨manželská a mimomanželská sexualita Homosexualita Pokusy na zvířatech Pokusy na lidech Trest smrti Sebevražda Eutanázie Darování orgánů Smrt a umírání Ochrana životního prostředí Genové inženýrství Preimplantační genová diagnostika Klonování Genová diagnostika Pravda a pravdivost Válka a mír


Stáhnout ppt "Etika Mgr. Blanka Chocová. Etika  -  = zvyk, obyčej, charakter, mrav (filosofie) mos = morálka (teologie)  Normativní věda o správném jednání."

Podobné prezentace


Reklamy Google