Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T3.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T3."— Transkript prezentace:

1

2 Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T3 tuto výukovou prezentaci : Ruční elektrické stroje : KMITAVÉ PILY

3 Ruční přímočará pila - kmitavá pila RRotační pohyb hnacího motoru je převáděn na přímočarý pohyb pilového listu tam a zpět. KKmitavá pila se hodí pro většinu prací spojených s řezáním masivního dřeva,dřevěných materiálů, plastů a neželezných kovů a navíc je cenově poměrně dostupná. KK pilám je nabízeno velice rozsáhlé příslušenství, které použití tohoto stroje činí ještě mnohostrannější. KKmitavá pila by měla mít plynule přestavitelný počet otáček motoru. Tím lze přizpůsobit počet zdvihů listu pily obrobku a vykonávanému pracovnímu úkonu.

4 Ruční přímočará pila - kmitavá pila UU kyvadlového zdvihu pila vykonává nejen svislý, ale také případně krouživý pohyb. List přitom má kontakt s materiálem, jen když se snímá tříska, při zpětném posunu se automaticky zdvihne. KKyvadlový zdvih lze přitom stupňovitě nastavit, a tak přizpůsobit materiálu. UU jemnějších materiálů je vhodnější zdvih vypnout. LList není příliš svírán, řeže volněji a dosahuje vyšších výkonů.

5 Ruční přímočará pila - kmitavá pila PPodle obráběného materiálu mohou být do upínacího zařízení upnuty pilové listy různých šířek s různou geometrií pilového zubu.

6 Ruční přímočará pila - kmitavá pila ZZařízení pro kyvadlový zdvih : UU této pily je možno zařízení nastavit dvoustupňově. RRychlost řezu se tím podstatně zvýší. TTo je výhodné obzvláště u silného materiálu jako je tomu na vedlejším obrázku,kdy je řezána kuchyňská pracovní deska s povrchovou úpravou spodní strany.

7 Ruční přímočará pila - kmitavá pila PPila s otočným listem : KKnoflíkem na pile lze otočit listem této pily o 360°. Jde to i za chodu. PPři nastavení 90° lze list nasunout, a tak lehčeji vyřezávat. UUmožňuje to např. snadné vyřezávání různých zaoblení a ornamentů.

8 Ruční přímočará pila - kmitavá pila UU mnoha pil je část vzduchu pro chlazení motoru odváděna tak, že čistí plochu před listem pily od třísek. TTím je zajištěno, že označení řezu na obrobku zůstává viditelné, průběh řezu je jednoznačný, bez toho, že byste si museli pomáhat s odfukováním třísek sami.

9 Ruční přímočará pila - kmitavá pila OOchrana proti vylamování třísek : MMalá podložka z plastu zamezuje dalšímu vylamování dřevěného povrchu kolem řezu. JJe potřebná především u příčných řezů dýhovaných desek.

10 Ruční přímočará pila - kmitavá pila PPřípravek na řezání kruhových otvorů : PPokud chceme vyřezat přesný kruh, jde to lehce s tímto příslušenstvím. JJe plynule přestavitelné a vede pilu přesně kolem středu. JJe nutné řezat s citem a nepoužívat příliš velký posun.

11 Ruční přímočará pila - kmitavá pila LList z tvrdého kovu : LListem z tvrdého kovu lze řezat také keramické obkládačky a obzvláště tvrdé plasty. ZZ důvodu nebezpečí sevření není možné takovýmto listem řezat otvory o velmi malých poloměrech.

12 Ruční přímočará pila - kmitavá pila PParalelní zarážka : MMá-li být řez pilou paralelní s vnitřní hranou materiálu, lze to nejlépe zajistit zobrazeným způsobem. PPřípravek je přestavitelný a bezpečně vede pilu.

13 Ruční přímočará pila - kmitavá pila KKapsový řez : TTak je nazýván tento druh řezu. LList řeže desku v mírném náklonu. TTento řez je potřebný pro vyříznutí určitých částí, např. u dveří nebo zásuvek. DDíra pro list pily na obrobku by rušila

14 Ruční přímočará pila - kmitavá pila ŠŠikmé řezy : JJsou potřebné např. u pokosů a při přilícování na střešní šikminy. DDeska pily se dá nastavit do odpovídající polohy. LLišta upevněná pomocí šroubové svěrky slouží jako zarážka pro desku pily. AAby list pily nezabíhal, je nutné řezat pouze pomalým posunem.

15 Ruční přímočará pila - kmitavá pila OObzvláště dlouhé listy pily se používají pro profily nebo trubky o velkém průměru. NNeželezné kovy a ocelové plechy se pomocí děrovky dobře řežou. SSprávným postupem je práce malou rychlostí s malým kyvadlovým zdvihem a s použitím maziva a chladícího prostředku.

16 Ruční přímočará pila - kmitavá pila PPříčné řezy : LLze s touto pilou rovněž provádět. LList může být nasazen otočný o 90°. PPokud se odstraní základní deska lze snadno řezat zvlněné materiály. PPilu je přitom nutno vést vždy kolmo k povrchu materiálu.

17 Ruční přímočará pila - kmitavá pila NNůž této pily má hladký břit bez zubů : LLze s ním velmi dobře provádět řezy v tuhé lehčené hmotě, lepence, kůži a deskách z měkkých vláken. ŘŘez je hladký, nevznikají třísky, a tím také nejsou žádné ztráty prořezem.

18 Pilové listy do kmitavé pily 11.Na dřevo, drsný řez 22.Na dřevo, hladký řez 33.Velmi čistý řez, obzvláště dlouhý 44.Velmi čistý řez, běžný

19 Pilové listy do kmitavé pily 55.Na dřevo, zakřivený řez 66.Na dřevo, pro obzvláště úzké křivky 77.Na překližku a plexisklo 88.Na ocelový plech

20 Pilové listy do kmitavé pily 99.Na ocelový plech s jemnými zuby 110.Na obzvláště dlouhý ocelový plech, na profily 111.Na měkký materiál 112.List z tvrdého kovu na obklady 113.Půlkulatá rašple


Stáhnout ppt "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T3."

Podobné prezentace


Reklamy Google