Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav Vinter odborný učitel uvádí pro T3 tuto.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav Vinter odborný učitel uvádí pro T3 tuto."— Transkript prezentace:

1

2 Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav Vinter odborný učitel uvádí pro T3 tuto výukovou prezentaci : Ruční elektrické stroje : B R U S K Y

3 Ruční elektrické brusky SS ručními bruskami se brousí masivní dřevo, dřevěné materiály, plasty a kovy. Existují : RRuční pásové brusky, VVibrační a trojúhelníkové brusky, BBrusky s talířovým kotoučem a rotační brusky, ÚÚhlové brusky.

4 Pásové brusky SS ruční pásovou bruskou se brousí větší plochy s větším úběrem materiálu. PPřes dvě vodící kladky vede nekonečný brusný pás. Pracovní podložka mezi kladkami je spojená s tělesem stroje. Na jedné straně stroje je zakončena v jedné rovině s brusným pásem, takže lze obrábět i drážky. VVznikající brusný prach je odsáván hrdlem na tělese stroje. PPo montáži přídavného rámu může být bruska využívána jako pevný stroj. PPak lze obrábět i menší nebo užší obrobky. TTento stroj je vhodný hlavně na broušení boků hran. OObtížně se s ním však kvalitně obrousí dýhovaná plocha.

5 Vibrační brusky SS vibrační bruskou se provádí většinou jemné broušení a broušení laků. Hnací motor je s brusným stolem spojen excentrickou spojkou. Tak vzniká brusný pohyb, při kterém se spojuje přímočarý a rotační pohyb. Pravoúhlá konstrukce plazu umožňuje dobře brousit vnitřní hrany. Vibrační brusky musí být vybaveny přípoji pro odsávání prachu.. NNa stejném pracovním principu spočívají rovněž trujúhelníkové brusky, jejichž speciální tvar plazu je vhodný předeveším pro těžko přístupná místa a vnitřní rohy.

6 Rotační brusky UU b bb brusky s talířovým kotoučem je hnací motor spojen úhlovým pohonem s rotujícím brusným kotoučem, který je obložen brusným papírem. Rotačním pohybem se dosahuje vysokého pracovního výkonu. Používá se k odstraňováním starých nátěrů a zbytků laku. Brusný pohyb a vysoký otěr neumožňuje dosáhnout rovných broušených ploch. TTato nevýhoda je u r rr rotačních brusek kompenzována tím,že je rotační pohyb spojen s excentrickým pohybem. Tak lze dosáhnout vysoké jakosti povrchu při dobrém otěru. ÚÚÚÚhlové brusky mohou být vybaveny brusným nebo leštícím nástavcem. Silnější hnací pohon umožňuje bez přetížení stroje provádět i náročnější brusné a lešticí práce. Rotační bruska

7 Práce s ruční pásovou bruskou  Staré nátěry se dají z rovných ploch dobře odstranit pomocí pásové brusky. Nejdříve se brousí zrnitostí 80 a pak jemným papírem (zrnění 200). Velké pásové brusky musí být vedeny vždy oběma rukama.

8 Práce s ruční pásovou bruskou TTuto malou brusku lze vést jednou rukou. NNasazený rám zamezí překlopení. BBrusný prach je foukán malou turbínou přímo do pytlíku. TTato bruska má regulaci počtu otáček.

9 Práce s ruční pásovou bruskou AAbychom mohli zbrousit hrany desky přesně do pravého úhlu nebo na pokos, má přístroj zarážku, jejíž úhel lze přestavit. PPři tomto broušení musí být obrobek upevněn na stole.

10 Práce s ruční pásovou bruskou SSrážení nebo zakulacování hran lze provést jednoduše, když se přístroj držený šikmo v úhlu 45° vede přes hranu. AAby nevznikly žádné prohlubně ve dřevě, musí se pracovat rovnoměrně a plynule.

11 Práce s ruční pásovou bruskou PPřesahy, které se udávají při konstrukci rámu, mohou být po zaschnutí společně vybroušeny. AAbychom se vyvarovali stop po broušení, pohybujeme přístrojem i na malé ploše tam i zpět.

12 Práce s ruční pásovou bruskou UU drsných trámů lze docílit hladkého povrchu pásovou bruskou. BBrousí se nejdříve brusným papírem diagonálně, pak jemným papírem ve směru žilkování dřeva.

13 Práce s ruční pásovou bruskou ZZaoblení lze provádět na pásové brusce, pokud je předem označeno. AAby nevznikly hrany, musí být obrobek neustále v pohybu.

14 Práce s ruční pásovou bruskou  Na kulatých předmětech lze brousit i šikminy.  Použije se zde stejný díl příslušenství jako u svisle nastavitelného přístroje.  Je možno nastavit šikminy až 45°.

15 Práce s ruční pásovou bruskou PPás lze vyčistit od prachu pomocí speciální gumy.

16 Práce s ruční pásovou bruskou BBrusné pásy se vyrábí s různým zrněním. Základní údaje jsou uvedeny na typovém štítku přístroje.

17 Práce s ruční pásovou bruskou DDo pásových brusek se používají brusné pásy od hrubé zrnitosti (1) až po zcela jemné (5). ZZrnění se pohybuje od 24 do 600. Velikost zrnění udává typový štítek. ZZde je pás dlouhý 533 a široký 75 mm. Smí se použít pouze pás této velikosti.

18 Práce s ruční pásovou bruskou

19 Práce s ruční pásovou bruskou


Stáhnout ppt "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav Vinter odborný učitel uvádí pro T3 tuto."

Podobné prezentace


Reklamy Google