Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ruční elektrický hoblík

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ruční elektrický hoblík"— Transkript prezentace:

1 Ruční elektrický hoblík
Nejdůležitější součástí elektrického hoblíku je rotující hřídel s vysokým počtem otáček (při běhu naprázdno až otáček za minutu). Do hřídele jsou nasazeny nože. Při každé otáčce snímá nůž krátkou třísku z obrobku. Tloušťka třísky je stupňovitě nastavitelná knoflíkem s odpovídající stupnicí. Nůž hoblíku je z oceli nebo z tvrdého kovu, který je podstatně dražší – zůstává podstatně déle ostrý. Nůž hoblíku lze nechat znovu naostřit. Po výměně ztupeného nože je důležité seřízení, jinak se nedocílí dobrého výsledku při hoblování. Hoblík musí být veden zásadně proti směru otáčení hřídele. Rovnoměrný posun a dostatečný tlak jsou nezbytné z bezpečnostních důvodů.

2 Ruční elektrický hoblík
Hoblík je potřebné vést vždy oběma rukama. Obrobek musí být upevněn. Zbytky pryskyřice nebo klihu, které ulpěly na nožích nebo na hřídeli, musí být pečlivě odstraněny. Také plaz hoblíku musí být vždy čistý, aby mohl po materiálu klouzat zcela lehce. Natřením plazu voskem lze vylepšit klouzavý pohyb hoblíku. Ruční elektrický hoblík

3 Ruční elektrický hoblík
V krytu stroje je umístěn hnací motor a nožová hřídel. Dvě poloviny stolu před a za nožovou hřídelí slouží jako pracovní opěra. Pro nastavování tloušťky třísky může být otočným a vodícím knoflíkem vysunut nebo zasunut přední stůl. Pro přesné obrábění je stroj vybaven nastavitelným a otočným pravítkem. Speciální zarovnávací hoblík

4 Ruční elektrický hoblík
Vodící lišta zaručuje pravoúhlost hoblované hrany. Pokud je potřebné zkosení, lze ji nastavit do odpovídající polohy. Pro hoblování ploch se snadno sejme.

5 Ruční elektrický hoblík
U proužků dýhy, které mají být později sesazeny na sraz, získáme hladké hrany, když je sevřeme mezi dvě prkna a pak je najednou hoblujeme.

6 Ruční elektrický hoblík
Profilovanými noži, které lze použít místo běžného nože, lze docílit rustikálního povrchu. Takovým způsobem můžete na povrchu trámů nebo prken docílit dekorativního účinku. Nože bývají profilovány různě.

7 Ruční elektrický hoblík
Polodrážku, která se používá u oken nebo dveří lze za pomoci hoblíku snadno zhotovit. Zarážka se nastaví do odpovídající polohy a hoblíkem se přejede tolikrát, dokud se nedocílí požadované hloubky. Takovým způsobem lze např. zapouštět zadní stěny

8 Ruční elektrický hoblík
Ke srážení hran má řada hoblíků v plazu drážku ve tvaru V. Hoblík se posunuje v úhlu 45° přes hranu prkna, a tím se dosáhne potřebného zkosení. Velikost zkosení se dá měnit nastavením tloušťky třísky.

9 Ruční elektrický hoblík
Směr odlétávání třísek lze u tohoto hoblíku nastavit z levé na pravou stranu. Kromě toho lze připevnit pro odvod třísek pytel na třísky, nebo pomocí mezikusu hadici vysavače.

10 Ruční elektrický hoblík
Podávání,které lze snadno zhotovit z rukojeti a malého prkna, chrání před poraněním v případě, že hoblujete velmi malé kousky. Hoblík je zde nasazen napevno na stojan.

11 Ruční elektrický hoblík
Při výměně se nože musí nastavit přesně. Oba nože musí mít na celou šířku stejný přesah. Pomocí kousku tvrdého dřeva, který se posune od hlubší strany plazu proti noži, lze přesah přesně zkontrolovat.

12 Ruční elektrický hoblík
S chybně nastaveným nožem a příliš rychlým posunem se nedocílí dobrého výsledku. Jednotlivé tahy hoblíku jsou zřetelně patrný. Tupý nůž zanechává po sobě rovněž podobné hrubé stopy.

13 Ruční elektrický hoblík
Při použití připevněného hoblíku je nezbytně nutná ochrana ruky. Hoblík se pohybuje tak, že hřídel s noži je volně uložena jen na šířku obrobku. Nebezpečí poranění hřídelí s noži je tím vyloučeno.

14 Ruční elektrický hoblík
Hoblíkem lze rovněž opracovávat i jiné látky než dřevo. Vyžaduje to však použití speciálních nožů. Malé tloušťky třísky a nepatrný posun zajistí nejlepší kvalitu povrchu. Dodatečné broušení a leštění dodá pak výrobku požadovaný vysoký lesk.

15 Ruční elektrický hoblík
Nožový hřídel v řezu. Oběžná kružnice špičky nože v nákresu je znázorněna čárkovaně, může být na každé straně větší než hřídel jen o 1,1 mm. Tloušťka třísky je tím ohraničena. Tento předpis je nutné dodržovat.

16 Ruční elektrický hoblík
Do držáku nožů (1) může být nasazen nůž z tvrdého kovu k hoblování roviny (2), nebo ploch se strukturovaným povrchem (3). Nože (4+5) se nasazují přímo – bez držáku. Většina nožů má dvě ostří, a je proto dvojnásobně použitelná.

17 Ruční elektrický hoblík

18 Ruční elektrický hoblík


Stáhnout ppt "Ruční elektrický hoblík"

Podobné prezentace


Reklamy Google