Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předseťová příprava půdy Mechanizační prostředky pro přípravu seťového lůžka Modernizace výuky odborných předmětů Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.08/03.0032.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předseťová příprava půdy Mechanizační prostředky pro přípravu seťového lůžka Modernizace výuky odborných předmětů Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.08/03.0032."— Transkript prezentace:

1 Předseťová příprava půdy Mechanizační prostředky pro přípravu seťového lůžka Modernizace výuky odborných předmětů Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.08/03.0032

2 PPP  Smyky  Brány  Aktivní  Pasivní  Kypřiče  S pevnou slupicí  S pružinovou slupicí  Válce  Hladké  Profilované

3 PPP - smyky  Významem smykování je rozdrtit velké hroudy a urovnat povrch po orbě. Jarní smykování má za úkol taky ničit mělce kořenící plevele.  Používají se smyky deskové. Tvoří je dvě ocelové ozubené desky, přičemž úhel první desky je nastavitelný. Zadní deska je šikmá a napevno.

4 PPP - smyky

5 Smyky - rozdělení  Deskové hladké  Deskové zubaté  Luční

6 Smyky – rozdělení

7 Brány  Úkolem vláčení je prokypřit a provzdušnit půdu, rozdrtit hroudy, urovnat povrch, ničit plevele, popř. zapravit osivo a hnojivo.

8 Brány - hřebové  –základem je dílec, tvořený podélníky a příčkami, navzájem spojenými hřeby. Dle postavení hřebů rozlišujeme vláčení na ostro, kdy hrot hřebu je nastaven po směru jízdy /hlubší kypření, prosvětlování porostu/, nebo na tupo – hrot směřuje proti směru jízdy /mělčí kypření, podpora odnožování/.

9 Brány - hřebové

10 Brány - talířové (diskové)  Talířové – tvořeny dvěma řadami talířů kde úhel mezi nimi se dá nastavit, čímž regulujeme kvalitu vláčení / lepší promísení kontra krájení hrud/. Talíře v první řadě jsou vykrajované, ve druhé celistvé. Vydutí talířů v obou řadách je opačné.

11 Brány - talířové (diskové)

12

13 Brány – síťové a prutové  Pro použití během vegetace – kypřicí jednotky jsou lehčí konstrukce, aby se neponičil vláčený porost. Patří zde prutové a síťové brány. Ty velice dobře kopírují terén a jsou vhodné do brambor.

14 Brány – síťové a prutové

15

16

17 Brány – aktivní (rotační a vířivé)  Poháněné aktivně vývodovým hřídelem  Vertikální osa rotace i orientace nožů

18 Brány – aktivní (rotační a vířivé)

19

20

21

22

23 Válce  Mají za úkol utužit půdu, zvýšit kapilaritu a tím podpořit vzlínavost vody, ničit přeschlé hroudy popř. půdní škraloup.

24 Válce - rozdělení  Hladké – je to v podstatě ocelový plášť, vyplněný zpravidla vodou, můžou být polní / průměr 500mm / a luční /1300mm/.  Profilované –  Kotoučové – hřídel s naklínovanými kotouči s břity po obvodu, utužují půdu do větší hloubky a povrch nechají jemně prokypřený, snižuje se tak výpar vody do ovzduší  Cambridgeské – střídá se vždy pevný kotouč s ozubeným, mají různé průměry  Ježkové, hrotové – hladké válce s navařenými „ostny“ nebo hroty, slouží k ničení půdního škraloupu  Crosskilské – litinové kotouče, po jejichž vnitřním obvodu jsou zuby, jimiž dva a dva kotouče do sebe zapadají  Hrudořezy – kotouče na hřídeli /dále od sebe/ po obvodu s hroty, použití k drcení přeschlých hrud  Prutové – boční talíře spojené spirálovitě vedenými pruty, jsou součástí kombinátorů a jejím úkolem je urovnat nakypřený povrch

25 Válce hladké

26 Válce profilované  Cambridge válce

27 Válce profilované  Crosskill

28 Válce profilované

29  Hrudořezy

30 Válce profilované  Spirálové

31 Válce profilované  Prutové

32 Kypřiče  Slouží k prokypření a provzdušnění půd, ničení plevelů, drcení hrud, urovnání povrchu, popř. zapravení hnojiv. V podstatě mají totožný význam jako brány, ale kypří do větší hloubky.

33 Kypřiče - rozdělení  Pasivní/kultivátory/ - jsou to dlátovité, nožové nebo šípové/tzv.plochořezné/ radličky, které jsou prostřednictvím pevných nebo pérovitých slupic připojeny k rámu.  Aktivní/rotavátory/ - hřídel s připevněnými noži či hroty, rotující ve vertikálním či horizontálním směru. Používají se pro nejhlubší kypření.

34 Kypřiče pasivní  S pevnou slupicí

35 Kypřiče pasivní  S pevnou slupicí - podrýváky

36 Kypřiče pasivní  S pružinovou slupicí

37 Kypřiče pasivní  S pružinovou slupicí

38 Kypřiče aktivní – rotavátory


Stáhnout ppt "Předseťová příprava půdy Mechanizační prostředky pro přípravu seťového lůžka Modernizace výuky odborných předmětů Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.08/03.0032."

Podobné prezentace


Reklamy Google