Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Publikace vznikla v rámci projektu OPVK „Začínáme s praxí již ve škole“ na Střední odborné škole veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové škole.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Publikace vznikla v rámci projektu OPVK „Začínáme s praxí již ve škole“ na Střední odborné škole veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové škole."— Transkript prezentace:

1 Publikace vznikla v rámci projektu OPVK „Začínáme s praxí již ve škole“ na Střední odborné škole veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky v Českých Budějovicích, reg. č. CZ.1.07/1.3.40/01.0007. Ing. Milan Pavel České Budějovice, 2013

2  Stručný obsah skript, aneb čím se budeme během školního roku zaobírat:  Předseťová příprava  Setí  Minimalizace zpracování půdy  Sázení zemědělských plodin

3 Předseťová příprava Předseťová příprava je důležitá pro správný růst rostlin a následný dobrý hospodářský výnos. Platí zde pravidlo našich otců a dědů – „tvrdá postýlka + kyprá peřinka = kvalitní seťové lůžko.“ Způsoby vytváření seťového lůžka:  setí do klasicky připravené půdy – tj. použití smyku, hřebových bran a prutových válců  setí do hrubé brázdy secími kombinacemi  setí s aktivními secími orgány (rotační, případně vibrační brány)  setí do řádkově zpracované půdy – minimalizace eroze u řepky a především kukuřice  setí do nezpracované půdy (strniště)

4 Smykování Smykování znamená úpravu pozemku v hrubé brázdě. Účelem smyku je urovnání hřebenitosti brázd a ničení hrud, případně jejich zatlačení. Druhy smyků:  trámový smyk  prstencový smyk  luční smyk Smykování Smykování znamená úpravu pozemku v hrubé brázdě. Účelem smyku je urovnání hřebenitosti brázd a ničení hrud, případně jejich zatlačení. Druhy smyků:  trámový smyk  prstencový smyk  luční smyk

5 Vláčení Vláčení je mělké prokypření půdy, jehož záměrem je zároveň rozbití hrud a urovnání povrchu. Cílem je i vytlačování plevelů. Vláčení je prováděno branami. Existují 2 způsoby vláčení: 1. na ostro – vyvlačování plevele, urovnání povrchu, nebo jeho nakypření 2. na tupo – zavlačování zasetého obilí, mělké nakypření povrchu pro ničení půdního škraloupu Druhy bran jsou: talířové hřebovérotačnívibrační specielní Každý z druhů bran má specifické použití!!! Foto: Bránosmyk

6 Vibrační brány  mají dvě řady hřebů vykonávající vzájemný kmitavý pohyb kolmo ke směru jízdy Vibrační brány – využití:  intenzivní rozdrobení hrud  prokypření do větší hloubky půdy než klasickými branami  použití zejména s neseným secím strojem.Příprava pro setí a vlastní setí na jeden přejezd Rotační brány  jsou tvořeny pracovními orgány, které při jízdě rotují kolem své osy  nevhodné do kamenitých půd z důvodu velkého opotřebení pracovních orgánů  při práci v těžkých půdách dobře rozdrobí hroudy, ale hrozí nebezpečí přílišného rozrušení půdy a následně vznik půdního škraloupu

7 Prutové válce jsou nedílnou součástí všech kombinovaných strojů pro vytvoření seťového lůžka. Druhy válců:  hladké – utužení půdy  prutové – drcení hrud, utužení půdy, ale zároveň nakypření povrchu  cambridge – intenzivní ničení hrud, utužení půdy  kotoučové – utužení půdy při setí  speciální – např. luční vály, půdní pěchy Kotoučový válec (obr.)

8 Účelem využití kypřičů je nakypření půdy do požadované hloubky, aniž by docházelo k jejímu vynášení na povrch. Hloubka zpracování je velmi různá, může být i hlubší než vlastní orba. Význam použití kypřičů je v tomto případě narušit utuženou podorniční vrstvu z důvodu lepšího vsakování vody a lepšího zakořenění rostlin. Kypřič s šípovými radlicemi (obr. 1) Jištění kypřící radlice tlačnou pružinou (obr. 2)

9 Obecně je možno považovat za kombinátor jakýkoli stroj, který provede minimálně 2 operace na jeden příjezd. Jedná se zpravidla o následující kombinace: smyk + hřebové brány kypřič + prutové válce kypřič + smyk + prutové válce rotační brány + smyk + rýhované válce talířové brány, pneumatický pěch a prutové válce dlátový kypřič, talířové brány,prutové válce Konkrétní sestavení jednotlivých pracovních sekcí je velmi variabilní a firmy nabízejí vždy různou kombinaci pracovních orgánů. Správná volba konkrétní kombinace je potřebná prokonzultovat s prodejci, ale i s farmáři pracujícími v obdobných půdních podmínkách.

10 Schéma kypřící radličky a prutový válec

11 Rotační brány a prutový válec

12 Význam sloučení několika operací do jednoho přejezdu je především ekonomický. To znamená úsporu pohonných hmot, úsporu pracovních sil a větší produktivitu práce. Velmi důležité je sloučení více operací do jednoho přejezdu pozemku také z důvodu ušetření pracovního času s ohledem na dodržení agrotechnických termínů. Další důvod pro sloučení více operací je zmenšení počtu přejezdů traktoru po pozemku a tím snížení negativního utužení půdy. Pracovní záběry kombinátorů jsou od 3m do 12m.Energetické požadavky jsou značně rozdílné s ohledem na hloubku a intenzitu zpracování půdy. Požadovaný výkon traktoru je uveden výrobcem stroje a může dosahovat až 400 kW.

13 1. ozubený válec 2. secí botka 3. rotační kypřič 4. pevné kypřící radličky

14 1. ozubený válec 2. secí botka 3. smyková lišta 4. rotační brány

15 Pro každý mechanizační prostředek je kámen problémem. Zejména to platí pro sklízecí stroje, dostane-li se kámen do pracovního ústrojí. Přesto je někdy vhodné kameny preventivně z pozemků odstranit. Jedná se především o jednotlivé větší kameny o velikosti nad 15cm. Speciální zařízení na odstranění kamenů se využívá při pěstování například kořenové zeleniny nebo sadbových brambor. Před zasetím nebo zasázením těchto rostlin projede po pozemku separátor, který pouze v daném páse kameny přesune do vedlejšího pásu

16  Jaká opatření zajistí přísun vlhkosti k zasetému osivu?  Charakterizujte diagonální způsob pohybu soupravy po pozemku.  Jaký je rozdíl při vláčení na ostro a na tupo?


Stáhnout ppt "Publikace vznikla v rámci projektu OPVK „Začínáme s praxí již ve škole“ na Střední odborné škole veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové škole."

Podobné prezentace


Reklamy Google