Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhSíly a jejich.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhSíly a jejich."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhSíly a jejich vlastnosti TémaAkce a reakce Název VY_32_INOVACE_19_24_akce_a_reakce Určení7. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoČerven 2013 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák se seznámí se zákonem akce a reakce a jeho důsledky.

2 Akce a reakce  Viděli jste, jak se střílí z děla?  Zatím co střela letí na jednu stranu, dělo sebou cukne na druhou.  V menší míře tento zajímavý jev pocítíme, když na pouti střílíme ze vzduchovky.  Souvisí nějak síla, která působí na střelu, se silou, která působí na dělo či pušku?

3 Akce a reakce  Zatlačme rukou na zeď: ruka působí silou na zeď a zeď působí silou na ruku, tlačíme-li málo, zeď tlačí taky málo.  Vyzkoušejme pokus se dvěma spojenými siloměry: levý uchytíme na skobu ve zdi a za pravý táhneme rukou.  Oba siloměry ukazují stejnou sílu.  Pravý siloměr působí na levý a levý na pravý.  Obě síly jsou stejně velké, mají opačný směr a každá působí na jiné těleso.

4 Akce a reakce  Sílu, kterou jedno těleso působí na druhé, můžeme nazvat akcí.  Sílu, kterou druhé těleso působí na první, nazveme reakcí.  Vztah mezi akcí a reakcí formuloval Isaac Newton a známe jej jako zákon akce a reakce: Dvě tělesa na sebe navzájem působí stejně velkými silami opačného směru. Tyto síly označujeme akce a reakce. Obě současně vznikají i zanikají. Vždy působí na různá tělesa, proto se neruší. Akce Reakce

5 Akce a reakce Se zákonem akce a rekce se setkáme na každém kroku.

6 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Václav HAVEL, Jitka PROKŠOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 7: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2005. ISBN 80-7238-431-7. 2.MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-05-05]. Dostupné z: http://office.microsoft.comhttp://office.microsoft.com 3.PRODUCER. Cannon_model_1.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2008 [cit. 2013-11-06]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cannon_model_1.png Akce a reakce


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 7 Tematický okruhSíly a jejich."

Podobné prezentace


Reklamy Google