Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Magnetické vlastnosti látek Autor: Mgr. Vít Hasník Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Magnetické vlastnosti látek Autor: Mgr. Vít Hasník Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo."— Transkript prezentace:

1 Magnetické vlastnosti látek Autor: Mgr. Vít Hasník Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. FY_006_Vlastnosti látek a těles_Magnetické vlastnosti látek

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro seznámení se s učivem „ Magnetické vlastnosti látek “.  Je určen pro předmět fyzika a ročník 6.  Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k učebnici: BOHUNĚK, Jiří a Růžena KOLÁŘOVÁ. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 1. vyd. Praha: Prometheus, c1998, 191 s. Učebnice pro základní školy (Prometheus). ISBN 80-719-6121-3.

3 Magnetické vlastnosti látek

4 Historie magnetů:  Slovo magnet pochází z řeckého magnētēs lithos, což znamená „magnésiový kámen“. Magnesia byla oblast v Antickém Řecku, dnešní Manisa v Turecku, kde byly objeveny zásoby magnetitu už v antice. Starodávní čínští navigátoři byli mezi prvními zaznamenanými uživateli magnetických kompasů.

5  V mytologii arabských mořeplavců hrála významnou roli pověst o magnetové hoře, zmíněna i v české pověsti o Bruncvíkovi. V patnáctém století se Arabové magnetové hory báli natolik, že ve svých plavidlech nepoužívali žádné železné předměty (tedy ani hřebíky).

6 Druhy magnetů : přírodní tyčový U magnet magnetka umělé magnetovec

7 Části magnetu : SN Jižní pól Severní pól Netečné pásmo

8  Magnety působí silou na některá jiná tělesa.  Tato síla se nazývá magnetická.  Aby magnety na tělesa působily, musí být tělesa ze železa(Fe), kobaltu(Co), niklu(Ni) nebo z jejich slitin.

9  Magnetická síla je tím větší, čím silnější je magnet.  Pozn. Magnet a tělesa se nemusí dotýkat, uplatňuje se zde silové pole (magnetické).

10  Magnetická síla tyčového magnetu je největší na jeho koncích (pólech), nejmenší (téměř žádná) uprostřed magnetu (netečné pásmo).

11 Silové působení magnetů : Odpuzují se Přitahují se

12  Kolem každého magnetu je magnetické pole, které se projevuje silovým působením na magnetku. a)magnetic. pole b) magnetic. pole pólu magnetu celého magnetu

13  Magnetické pole popisujeme pomocí magnetických siločar. a) magnetic.siločáry b) magnetic. siločáry pólu magnetu celého magnetu

14 Použité zdroje:  BOHUNĚK, Jiří a Růžena KOLÁŘOVÁ. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 1. vyd. Praha: Prometheus, c1998, 191 s. Učebnice pro základní školy (Prometheus). ISBN 80-719-6121-3.  Historie magnetů. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2012-12-21]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Magnety#Historie.

15 Použité zdroje:  ARCHAEODONTOSAURUS. Http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thum b/1/1d/Magnetite.jpg/248px-Magnetite.jpg In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 31.7.2010 [cit. 2012-12- 21]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Magnetite.jpg  Vlastní obrázky


Stáhnout ppt "Magnetické vlastnosti látek Autor: Mgr. Vít Hasník Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google