Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektromagnetické jevy

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektromagnetické jevy"— Transkript prezentace:

1 Elektromagnetické jevy
Fyzika, 9. ročník VY_32_INOVACE_143, 8. sada, F ANOTACE Prezentace zpracovává téma „Elektromagnetické jevy“. Je určena k výkladu a je doplněna obrázky k tématu, praktickými příklady, úkoly k procvičení daného tématu. Druh učebního materiálu DUM Očekávané výstupy Žák si formou otázek opakuje učivo na téma magnetické vlastnosti látek. Správné odpovědi se vizuálně potvrdí na interaktivní tabuli. Žák určí magnetické póly cívky, směr proudu v cívce. Zná co je to elektromagnet, princip fungování a jeho využití v praxi. Pro koho je materiál určen  Žáci 9. ročníku ZŠ Autor  Ing. Jana Homolková Datum vzniku   Vzdělávací oblast  Člověk a příroda Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková

2 Elektromagnetické jevy Fyzika – 9. ročník
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 1. Jaké druhy magnetů znáš?
Procvičování 1. Jaké druhy magnetů znáš? Přírodním magnetem je nerost magnetovec. Umělé magnety se nazývají ferity. 2. Jakou vlastnost mají magnety? Magnet přitahuje předměty ze železa, niklu a kobaltu. 3. Jaká látka je látka feromagnetická? Je to látka, kterou přitahuje magnet – obsahuje železo, kobalt a nikl. 4. Kolik pólů má magnet a jak se značí? Má dva póly – severní, značí se N a jižní, značí se S 5. Co je to netečné pásmo? Místo mezi póly magnetu, kde je slabší magnetická síla. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Mezi souhlasnými póly dvou magnetů působí odpudivá síla.
6. Jaká magnetická síla působí mezi souhlasnými a mezi nesouhlasnými póly? Mezi souhlasnými póly dvou magnetů působí odpudivá síla. Mezi nesouhlasnými póly dvou magnetů působí přitažlivá síla. 7. Jak můžeme znázornit magnetické pole kolem magnetu? Magnetické pole můžeme znázornit pomocí indukčních čar. 8. Jak se nazývá přístroj, kterým určujeme světové strany? Je to kompas. 9. Jaký magnetický pól je na severním zeměpisném pólu? Je tam jižní magnetický pól. 10. Jaký je směr indukčních čar? Směr indukčních čar je od severu k jihu. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Cívka se skládá z měděného izolovaného vodiče navinutého na izolantu.
1. Z čeho se skládá cívka? Cívka se skládá z měděného izolovaného vodiče navinutého na izolantu. 2. Jak vlastnosti má cívka, kterou prochází elektrický proud? Cívka se chová jako magnet, přitahuje feromagnetické látky. 3. Závisí silové magnetické pole na závitech cívky? Ano, čím více závitů má cívka, tím větší je její silové magnetické pole. 4. Z čeho se skládá elektromagnet? Skládá se s cívky. Do její dutiny je vloženo jádro z magneticky měkké oceli. 5. Za jakých podmínek má elektromagnet silové účinky? Musí být připojen na zdroj napětí a musí být sepnutý spínač, aby byl uzavřený elektrický obvod. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Úkol Překresli si do sešitu následující obrázek: Do obrázku nakresli:
magnetické póly cívky směr elektrického proudu v každém závitu cívky kladný a záporný pól zdroje elektrického napětí - + Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Elektromagnet - cívka s jádrem s magnetické měkké oceli
- magnetické pole elektromagnetu je tím silnější, čím: má cívka více závitů b) čím větší proud cívkou prochází Využití elektromagnetu: elektrický zvonek zvedání železného šrotu elektromagnetické relé jistič Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Elektrický zvonek Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

9 Jistič elektromagnet Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

10 Otázky Z jakých hlavních částí se skládá elektromagnet?
Jak můžeme zesílit účinky magnetického pole cívky? V čem se liší elektromagnet od trvalého magnetu? 4. Proč musí být jádro elektromagnetu z magneticky měkké oceli? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

11 Použité zdroje HNH. wikipedia.cz [online] [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: wikipedia.cz [online] [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 9. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, ISBN s Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Elektromagnetické jevy"

Podobné prezentace


Reklamy Google