Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace zpracovává téma „Elektromagnetické jevy“. Je určena.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace zpracovává téma „Elektromagnetické jevy“. Je určena."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace zpracovává téma „Elektromagnetické jevy“. Je určena k výkladu a je doplněna obrázky k tématu, praktickými příklady, úkoly k procvičení daného tématu. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák si formou otázek opakuje učivo na téma magnetické vlastnosti látek. Správné odpovědi se vizuálně potvrdí na interaktivní tabuli. Žák určí magnetické póly cívky, směr proudu v cívce. Zná co je to elektromagnet, princip fungování a jeho využití v praxi. Pro koho je materiál určen Žáci 9. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku 7. 1. 2012 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Elektromagnetické jevy Fyzika, 9. ročník VY_32_INOVACE_143, 8. sada, F

2 Elektromagnetické jevy Fyzika – 9. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Procvičování 1. Jaké druhy magnetů znáš? Přírodním magnetem je nerost magnetovec. Umělé magnety se nazývají ferity. 2. Jakou vlastnost mají magnety? Magnet přitahuje předměty ze železa, niklu a kobaltu. 3. Jaká látka je látka feromagnetická? Je to látka, kterou přitahuje magnet – obsahuje železo, kobalt a nikl. 5. Co je to netečné pásmo? Má dva póly – severní, značí se N a jižní, značí se S 4. Kolik pólů má magnet a jak se značí? Místo mezi póly magnetu, kde je slabší magnetická síla. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 6. Jaká magnetická síla působí mezi souhlasnými a mezi nesouhlasnými póly? Mezi souhlasnými póly dvou magnetů působí odpudivá síla. Mezi nesouhlasnými póly dvou magnetů působí přitažlivá síla. 7. Jak můžeme znázornit magnetické pole kolem magnetu? Magnetické pole můžeme znázornit pomocí indukčních čar. 8. Jak se nazývá přístroj, kterým určujeme světové strany? Je to kompas. 9. Jaký magnetický pól je na severním zeměpisném pólu? Je tam jižní magnetický pól. 10. Jaký je směr indukčních čar? Směr indukčních čar je od severu k jihu. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Cívka 1. Z čeho se skládá cívka? Cívka se skládá z měděného izolovaného vodiče navinutého na izolantu. 2. Jak vlastnosti má cívka, kterou prochází elektrický proud? Cívka se chová jako magnet, přitahuje feromagnetické látky. 3. Závisí silové magnetické pole na závitech cívky? Ano, čím více závitů má cívka, tím větší je její silové magnetické pole. 4. Z čeho se skládá elektromagnet? Skládá se s cívky. Do její dutiny je vloženo jádro z magneticky měkké oceli. 5. Za jakých podmínek má elektromagnet silové účinky? Musí být připojen na zdroj napětí a musí být sepnutý spínač, aby byl uzavřený elektrický obvod. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Úkol Překresli si do sešitu následující obrázek: S Do obrázku nakresli: a)magnetické póly cívky b)směr elektrického proudu v každém závitu cívky c)kladný a záporný pól zdroje elektrického napětí N -+ S N Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Elektromagnet - cívka s jádrem s magnetické měkké oceli - magnetické pole elektromagnetu je tím silnější, čím: a)má cívka více závitů b) čím větší proud cívkou prochází Využití elektromagnetu: -elektrický zvonek -zvedání železného šrotu -elektromagnetické relé -jistič Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Elektrický zvonek Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

9 Jistič Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková. elektromagnet

10 Otázky 1.Z jakých hlavních částí se skládá elektromagnet? 2.Jak můžeme zesílit účinky magnetického pole cívky? 3.V čem se liší elektromagnet od trvalého magnetu? 4. Proč musí být jádro elektromagnetu z magneticky měkké oceli? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

11 Použité zdroje HNH. wikipedia.cz [online]. 24.3.2009 [cit. 7.1.2012]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:DoorBell_002.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:DoorBell_002.jpg ALI@GWC.ORG.UK. wikipedia.cz [online]. 17.7.2004 [cit. 7.1.2012]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Circuitbreaker.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Circuitbreaker.jpg Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 9. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 978-80-7196-193-2. s. 8 - 14 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace zpracovává téma „Elektromagnetické jevy“. Je určena."

Podobné prezentace


Reklamy Google