Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Magnetické vlastnosti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Magnetické vlastnosti."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Magnetické vlastnosti látek“. Prezentace je doplněna obrázky k tématu. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák se seznámí s druhy magnetů, popisem magnetu, co je to magnetické pole a jak se projevuje, jak magnetické pole znázorňujeme a s přístroji, které využívají magnetické pole. Pro koho je materiál určen Žáci 6. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku 28. 10. 2011 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Magnetické vlastnosti látek Fyzika, 6. ročník VY_32_INOVACE_144, 8. sada, F

2 MAGNETICKÉ VLASTNOSTI LÁTEK Fyzika – 6. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Magnety Magnety dělíme na přírodní a umělé. Přírodní magnet – magnetit (magnetovec) Magnety umělé – z oceli nebo materiálů, které obsahují železo, kobalt, nikl; z feritů (sloučeniny železa a jiných prvků) Feromagnetické látky – jsou přitahovány magnetem tvar umělých magnetů: tyče, kulaté magnety, magnetka, Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Popis magnetu Tyčový magnet má dva různé póly: severní pól magnetu – N (north) jižní pól magnetu – S (south) póly Netečné pásmo N S Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Popis magnetu Netečné pásmo magnetu – uprostřed Nesouhlasné póly magnetu se přitahují. Souhlasné póly magnetu se odpuzují. Magnetická síla – síla, která na sebe navzájem působí póly magnetů NS Přitahují se NN Odpuzují se Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Magnetické pole V okolí magnetu je magnetické pole, které se projevuje silovým působením na jiné magnety nebo na předměty z feromagnetických látek. Magnety se vzájemně přitahují nebo odpuzují, i když se nedotýkají. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Magnetizace látky Magneticky měkká ocel – dočasný magnet Magneticky tvrdá ocel – vzniká trvalý magnet Těleso z feromagnetické látky se v magnetickém poli zmagnetuje, tj. stává se magnetem – jev se nazývá magnetizace látky. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Indukční čáry magnetického pole Čáry proložené řetězci pilin se nazývají indukční čáry magnetického pole. Jsou to myšlené čáry, kterými znázorňujeme silové působení magnetického pole. Indukční čáry jsou uzavřené!! Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

9 Magnetické pole Země Kolem Země je magnetické pole. Z 1 – severní zeměpisný pól Z 2 – jižní zeměpisný pól S – jižní magnetický pól N – severní magnetický pól Z2Z2 Z1Z1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

10 Přístroje Kompas – určování světových stran; Busola – směrová růžice s otáčivým kruhem; vojáci, turisté, orientační běh Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

11 Použité zdroje ARCHAEODONTOSAURUS. wikipedia.cz [online]. 23.4.2011 [cit. 28.10.2011]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Magnetite.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Magnetite.jpg AUTOR NEUVEDEN. wikipedia.cz [online]. [cit. 28.10.2011]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Magnet0873.png#file http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Magnet0873.png#file COWIE, Rob. wikipedia.cz [online]. 17.1.2006 [cit. 28.10.2011]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Silva_Sighting_Compass.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Silva_Sighting_Compass.jpg [2011-10-28]http://office.microsoft.com/cs-cz/images/http://office.microsoft.com/cs-cz/images/ Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 80-7196-246-5. s. 8 - 14 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Magnetické vlastnosti."

Podobné prezentace


Reklamy Google