Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SUDOKOPYTNÍCI asi 190 druhů opírají se o dva prsty, třetí a čtvrtý ostatní prsty zakrněly nebo úplně vymizely jestliže je vyvinut druhý a pátý prst, zvíře.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SUDOKOPYTNÍCI asi 190 druhů opírají se o dva prsty, třetí a čtvrtý ostatní prsty zakrněly nebo úplně vymizely jestliže je vyvinut druhý a pátý prst, zvíře."— Transkript prezentace:

1 SUDOKOPYTNÍCI asi 190 druhů opírají se o dva prsty, třetí a čtvrtý ostatní prsty zakrněly nebo úplně vymizely jestliže je vyvinut druhý a pátý prst, zvíře na ně nenašlapuje – jsou posunuty nahoru (kromě hrochů)

2 SUDOKOPYTNÍCI první prst (palec) chybí většinou býložravci (výjimky) dva podřády nepřežvýkavci přežvýkavci

3 SUDOKOPYTNÍCI A)Nepřežvýkavci jednoduchý žaludek chlup úplný mohutné prohnuté trojhranné špičáky přítomny i řezáky, zuby třenové a stoličky

4 SUDOKOPYTNÍCI ZÁSTUPCI: 1)Prase divoké vyšší než prase domácí šedočerné tmavé zbarvení „černá zvěř“ bachyně (3 – 12 pruhovaných selat)

5 SUDOKOPYTNÍCI za noc desítky kilometrů dokážou přeplavat mohutný říční tok při hledání potravy – čich všežravec dospělí samci dorůstají 120 - 180 cm hmotnost 50 - 90 kg Ve Francii byl v roce 1999 zastřelen samec vážící celých 277 kg.

6 SUDOKOPYTNÍCI

7 aktivní zejména v noci den tráví většinou odpočinkem vyhýbají se přítomnosti člověka žijí obvykle ve skupinách, které průměrně čítají 20, vzácně až 50 jedinců Jsou schopni vyvinout rychlost 48 km/h

8 SUDOKOPYTNÍCI Rozšíření

9 SUDOKOPYTNÍCI nejrozšířenější zástupce celé své čeledi patří – a to díky zásahu člověka - i mezi nejrozšířenější pozemské savce rozšíření se v průběhu staletí značně měnilo a v mnoha oblastech, kde byl dříve běžný (Dánsko, Egypt, Irsko, Norsko), byl vyhuben do některých byl naopak zavlečen a hojně se zde vyskytuje dodnes

10 SUDOKOPYTNÍCI

11

12

13 2) Hroch obojživelný většinu času ponořený do vody hmotnost až 3 tuny mezi prsty krátké plovací blány ušní boltce a nosní otvory uzavíratelné Oči a nozdry na vrcholku hlavy

14 SUDOKOPYTNÍCI obrovské špičáky v dolní čelisti přeměněné v kly – až 70 cm býložravec v noci spásají porost na březích během jedné noci hroch ujde zhruba 10 km a sežere zhruba 40 - 60 kg potravy, což je při jeho váze relativně malé množství.

15 SUDOKOPYTNÍCI

16 Hroší kůže je velmi citlivá na sluneční záření, proto vylučuje načervenalý mazlavý sliz, který pohlcuje UV záření a zároveň zabraňuje šíření bakteriální infekce. Díky červené barvě tohoto slizu se říká, že hroši potí krev.

17 SUDOKOPYTNÍCI

18 Při vyschnutí dosahuje hroší kůže extrémní tvrdosti, proto se dříve využívala k broušení diamantů. Jeho „zívání“ je vypouštění přebytečných plynů vznikajících při trávení rostlinné potravy v žaludku.

19 SUDOKOPYTNÍCI nejraději se pohybuje ve vodě zhruba metr hluboké, vykukují pouze oči a nozdry dokáže výborně plavat (uplave až 30 km) je schopen se potopit na 5 minut, v extrémním případě se může potopit až na deset minut na souši se hroch také dovede pohybovat poměrně rychle (až 30 km/h)

20 SUDOKOPYTNÍCI

21

22 velikost se udává do 460 cm váha samce se pohybuje mezi 1500 a 3200 kg samice váží do 1500 kg délka ocasu 35 - 50 cm hroši se v zajetí dožívají zhruba 45 let, nejstarší známý hroch se dožil 59 let

23 SUDOKOPYTNÍCI

24 Žije v Africe poblíž řek, sladkovodních jezer zhruba do dvou tisíc metrů nad mořem. Dříve býval rozšířen prakticky po celé Africe, jižní Evropě a podle Bible i u řeky Jordán. Hroši žijí v symbióze s kaprovitou rybou Labeo velifer, která se přisává na hroší kůži a zbavuje ho tak ektoparazitů, ryba se odsává až když hroch opouští vodu.

25 SUDOKOPYTNÍCI

26

27 Hroch obojživelný je považován za jedno z nejnebezpečnějších afrických zvířat. Samci, nebo samice s mláďaty jsou velmi agresivní a bez varování útočí prakticky na jakéhokoliv vetřelce v jejich teritoriu.


Stáhnout ppt "SUDOKOPYTNÍCI asi 190 druhů opírají se o dva prsty, třetí a čtvrtý ostatní prsty zakrněly nebo úplně vymizely jestliže je vyvinut druhý a pátý prst, zvíře."

Podobné prezentace


Reklamy Google