Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rostliny - význam a jejich dělení. Rostliny dělíme do 2 skupin: nižší1.rostliny nižší ( řasy)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rostliny - význam a jejich dělení. Rostliny dělíme do 2 skupin: nižší1.rostliny nižší ( řasy)"— Transkript prezentace:

1 Rostliny - význam a jejich dělení

2 Rostliny dělíme do 2 skupin: nižší1.rostliny nižší ( řasy)

3 vyšší 2.rostliny vyšší výtrusné - výtrusné rozmnožují se výtrusy ( kapradiny ) semenné - semenné rozmnožují se semeny

4 Rostlinné buňky obsahují zelené barvivo – chlorofyl - Rostlinné buňky obsahují zelené barvivo – chlorofyl - proto mají listy rostlin zelenou barvu. Těla rostlin se skládají z buněk.

5 Fotosyntéza Rostliny přijímají ze vzduchu oxid uhličitý ke své výživě. Probíhá za pomoci slunečního záření – tedy ve dne. Uvolňují do vzduch kyslík.

6 získávají při fotosyntéze látkypotřebné pro svůj život ( energii) Rostliny získávají při fotosyntéze látky potřebné pro svůj život ( energii). Díky fotosyntéze tedy zelené rostliny nejsou závislé na jiných živých organismech – mohou bez nich žít. Hlemýžď se živí rostlinami. Rostliny mohou žít Příklad: Hlemýžď se živí rostlinami. Rostliny mohou žít bez bez hlemýždě. hlemýždě. Ale může Ale může hlemýžď hlemýžď žít bez rostlin? žít bez rostlin?

7 Dýchání a výživa dýchají kyslík Rostliny dýchají kyslík stejně jako my. Přijímají ho otvory (průduchy) na spodní straně listu. Není proto dobré spát v místnosti, kde je mnoho pokojových rostlin. výživu oxid uhličitý vodu s rozpuštěnými minerálnímilátkami Pro svou výživu potřebují oxid uhličitý ze vzduchu a vodu s rozpuštěnými minerálními látkami z půdy.

8 Všechny látky potřebné k životu z neživé přírodyRostliny jsou závislé pouze na neživé přírodě. Všechny látky potřebné k životu získávají z neživé přírody. Pro svůj život potřebují: sluneční světlo vzduch vodu půdu – minerály Rostliny neustále rostou, a to i v dospělosti. Nedokážou se však aktivně pohybovat.

9 Nižší rostliny Řasy Tělo některých řas tvoří jediná buňka a můžeme je pozorovat pouze pod mikroskopem. krásnoočko Je to na příklad řasa krásnoočko.

10 Řasymnohobuněčné. Řasy jsou i mnohobuněčné. Stavba jejich těla je velmi jednoduchá. stélka Nemají ani stonek, ani kořeny, ani listy. Jejich tělo se nazývá stélka. Nekvetou. Největší řasy – chaluhy- žijí v mořích. Těla řas obsahují chlorofyl chlorofyl. Chaluha

11 Řasy Řasy ale najdeme i ve sladkých vodách. řekách, potocích, rybnících v akváriu. Můžeme je vidět na kamenech v řekách, potocích, rybnících, dokonce i doma v akváriu. na vlhké kůře stromů. Jiné řasy nežijí ve vodě, ale stačí jim vlhké prostředí. Například řasa zrněnka žije na vlhké kůře stromů.

12 Zopakuj si: ?Podle čeho poznáš, že je rostlina živý organismus ? 1. dýchá 2.přijímá potravu 3. přijímá vodu 4. rozmnožuje se 5.roste a vyvíjí se

13 Rostliny Dělení: - nižší ( řasy) - vyšší – výtrusné ( kapradiny, mechy ) - semenné ( dřeviny, byliny ) Rostlinné buňky obsahují zelené barvivo chlorofyl. Rostliny čerpají ze vzduchu: 1.kyslík – dýchání 2.oxid uhličitý - výživa

14 Z půdy čerpají kořeny vodu s rozpuštěnými minerálními látkami.

15 Nakresli a vysvětli fotosyntézu. Nižší rostliny – řasy -nemají ani stonek, ani kořeny, ani listy. stélka -jejich tělo se nazývá stélka. -nekvetou Kde všude můžeš řasy najít?

16 Autor prezentace: Mgr. Martina Hanzlíková Autor snímků ( kromě č. 2, 10) Mgr. Martina Hanzlíková Zdroj: snímek č. 2 : http://www.naturfoto.cz/porost-locikovy-fotografie-10083.html snímek č. 10 : http://www.naturfoto.cz/chaluha-pilovita--fotografie-10198.html


Stáhnout ppt "Rostliny - význam a jejich dělení. Rostliny dělíme do 2 skupin: nižší1.rostliny nižší ( řasy)"

Podobné prezentace


Reklamy Google