Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  na souši je nejvíce producentů mezi semennými rostlinami  v moři je nejvíce producentů mezi planktonem – - vícebuněčné řasy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  na souši je nejvíce producentů mezi semennými rostlinami  v moři je nejvíce producentů mezi planktonem – - vícebuněčné řasy."— Transkript prezentace:

1 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  na souši je nejvíce producentů mezi semennými rostlinami  v moři je nejvíce producentů mezi planktonem – - vícebuněčné řasy

2 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  Fotosyntéza (z řeckého fós, fótos – „světlo“ a synthesis – „shrnutí“, „skládání“) nebo také fotosyntetická asimilace je biochemický proces  Stephen Hales, (1677 – 1761)

3 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  Při fotosyntéze se mění přijatá energie světelného záření na energii chemických vazeb.  Využívá světelného, např. slunečního, záření a tepla k tvorbě energeticky bohatých organických sloučenin – cukrů – z jednoduchých anorganických látek – oxidu uhličitého (CO 2 ) a vody.  Fotosyntéza má zásadní význam pro život na Zemi.

4 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  Celkový průběh fotosyntézy shrnuje rovnice: 6 CO 2 + 12 H 2 O → C 6 H 12 O 6 + 6 O 2 + 6 H 2 O  Tato rovnice se však často zjednodušuje na: 6 CO 2 + 6 H 2 O → C 6 H 12 O 6 + 6 O 2

5 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  Chloroplasty měříku příbuzného v optickém mikroskopu.

6 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  Zelený list – fotosyntéza probíhá v listech rostlin za pomoci zeleného barviva –chlorofylu

7 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  Už před více než 2,5 miliardami let začaly v prvních primitivních organismech, například v sinicích, působením slunečního světla chemické přeměny organických sloučenin.  Byl tak "nastartován" nejdůležitější biochemický proces na Zemi – fotosyntéza.

8 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  V listech rostlin se část energie slunečního záření (jen asi 1 - 2 %) mění na chemickou energii, která se ukládá do molekul glukózy (cukru).  Buňky listů obsahují zelené barvivo chlorofyl, schopné dopadající světlo absorbovat.

9 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  Bez fotosyntézy by nemohl existovat život na naší Zemi - rostliny by nerostly, živočichové by ztratili potravu, v atmosféře by přibývalo oxidu uhličitého a ubývalo kyslíku.  Do atmosféry se ročně uvolňuje asi 200 miliard tun kyslíku, nezbytného pro dýchání.

10 FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ

11

12

13

14

15 Příčný řez a stavba listu


Stáhnout ppt "FOTOSYNTÉZA – JEDINEČNÝ DĚJ  na souši je nejvíce producentů mezi semennými rostlinami  v moři je nejvíce producentů mezi planktonem – - vícebuněčné řasy."

Podobné prezentace


Reklamy Google