Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opravy zdiva porušeného trhlinami Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opravy zdiva porušeného trhlinami Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing."— Transkript prezentace:

1 Opravy zdiva porušeného trhlinami Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Zdeněk Polýnek Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /2 Autor Ing. Zdeněk Polýnek Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Ze-PB/3-SO-3/7 Název DUMOpravy zdiva porušeného trhlinami Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-67-H/01 Obor vzděláváníZedník Vyučovací předmětPřestavby budov Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: oprava trhlin ve zdivu Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaOprava malých trhlin, oprava velkých trhlin, stehování Datum22. 5. 2013

3 Oprava zdiva porušeného trhlinami Náplň výuky Oprava malých trhlin Oprava velkých trhlin Stehování

4 Oprava malých trhlin. Z poškozeného místa se odstraní volné částečky, nepevné části malby, a jde-li o klihovou malbu, tak se okolí porušeného místa musí namočit a seškrábat. Pokud se zaplňují trhliny, vyškrábou se a prach se odstraní. Vyspravované místo se pak vystříká vodou a vyplní řídkou sádrovou kaší. Při míchání se sádra vždy přidává do vody v takovém množství, aby nevznikla příliš hustá kaše, protože sádra pak velmi rychle tuhne. Pokud je kaše tekutější, ztuhne pomaleji. Jsou-li trhliny hluboké, je nesprávné je sádrou pouze přetřít a zaplnit na povrchu, ale sádru je nutno do nich vtlačit. Přebytečná sádra se po zatření trhliny odstraní, povrch se uhladí špachtlí a přetře navlhčenou štětkou.

5 . Trhliny v šířce 5 až 10 mm se vyškrábou, navlhčí a vyplní maltou. Nemají-li se znovu vytvořit trhliny kolem sádrové výplně, je lepší zatlačit dovnitř nejdřív jednu vrstvu sádrové kaše, a až ztuhne, pak zbytek. Trhliny v sádrové omítce se vyspravují čistou sádrou, ve vápenné omítce se k 1 dílu sádry přidá 1 díl prosátého písku. Větší trhliny, zaviněné např. sedáním budovy, vyžadují odsekání omítky v pruhu širokém asi 100 mm. Pak se vyškrábou spáry, vyčistí se od volných úlomků a zdivo s trhlinou se v celém obnaženém pruhu navlhčí. Velká trhlina se vyplní cihelnými úlomky, do užších se vtlačí vápenocementová malta, a potom se nanese nová omítka. Trhliny, které vzniknou na stycích nesourodých materiálů, jsou zaviněny tím, že styk těchto materiálů nebyl překrytý pruhem pletiva. Po otlučení pruhu omítky v šíři asi 150 mm se dodatečně provede oplášťování pletivem a potom nová omítka.

6 Oprava velkých trhlin. Pro vyplňování větších trhlin, spár a dutin se používá cementová malta ve hmotnostním poměru cementu k písku 1 : 3 až 1 : 5, s vodním součinitelem ώ= 0,4 až 0,8 (poměr hmotnosti vody k hmotnosti cementu). Před opravou velkých trhlin je třeba vždy zjistit, zda jde o pasívní trhlinu, tj. je-li již nečistá a stav v konstrukci je ustálený, nebo je-li aktivní, tj. v pohybu. Podle toho se také volí způsob opravy, pro který je rozhodující, zda je třeba pouze zabránit dalšímu zvětšování trhliny, nebo má-li se současně s trhlinou zesílit nosná část zdiva, což bývá při výskytu většího počtu poměrně úzkých trhlin

7 Stehování Obr. 1 min 250 mm min 500 mm Ø 14 až 26 mm Stehování zdiva v oblasti trhliny je stejným způsobem, jakým se sešívá roztržená látka. Pro stehování se používá vysokopevnostní ocel a osazují se kolmo na směr trhliny. Konce spon se zapouštějí do zdiva, z něhož se předem odstraní omítka, do předvrtaných děr hlubokých nejméně 250 mm. Na konci a začátku trhliny se spony kladou hustěji než ve střední části, protože v těchto místech je napětí koncentrovanější. kolmice

8 Stehování zdiva pomocí železobetonových hmoždíků Obr. 2 kapsy zalité betonem ocelová výztuž vysekané kapsy Místo ocelových spon je možno pro stehování zdiva použít železobetonové hmoždíky. U tenčích zdí se mohou osadit na celou tloušťku a u zdí tlustších se osazují střídavě po obou stranách. Do zdiva se nejdříve vysekají kapsy ve tvaru hmoždíku, odstraní se z nich úlomky, vypláchnou vodou a pak se vystříkají cementovým mlékem. Potom se do kapes vloží výztuž a kapsy se zaplní kvalitním betonem.

9 Stahování zdiva pomocí železobetonových hmoždíků s výztuží Obr. 3 kapsa výztuž trhlina

10 Kontrolní otázky: 1.Jak se opravují menší trhliny? 2.Jak se opravují velké trhliny? 3.Co je stehování? 4.Nakresli různé způsoby stehování?

11 Seznam obrázků: Obr. 1: vl astní Obr. 2: vl astní Obr. 3: vl astní

12 Seznam použité literatury: [1] Hájek Václav, Pozemní stavitelství pro 3. ročník SPŠ stavebních, Praha, 1980, SNTL

13 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Opravy zdiva porušeného trhlinami Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing."

Podobné prezentace


Reklamy Google