Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhZvukové jevy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhZvukové jevy."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhZvukové jevy TémaVlnění Název VY_32_INOVACE_2_25_vlneni Určení8. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoÚnor 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Prezentace vysvětluje vlnění a jeho charakteristiky. Doplněním jsou řešené úlohy.

2 Vlnění Vlnění je děj, při kterém se prostředím šíří kmitavý pohyb ze zdroje do okolí. Zdroj: rozkmitaná hladina vody, kmitavý pohyb se šíří vodou. Zdroj: rozkmitaný triangl, kmitavý pohyb se šíří vzduchem.

3 Směr rychlosti šíření vlnění Vlnění Nejmenší vzdálenost bodů, které kmitají stejně, se nazývá vlnová délka. Rychlost šíření vlnění je rovna vzdálenosti, do které postoupí vlnění za 1 sekundu. Vše si ukážeme na rozkmitané zahradní hadici: Vlnová délka SIMULACE Frekvence kmitání zdroje = frekvence vlnění

4 Vlnění Vztah mezi rychlostí vlnění, vlnovou délkou a frekvencí: Vlnová délka metr (m) Vlnová délka metr (m) Rychlost šíření vlnění metr za sekundu ( ) Rychlost šíření vlnění metr za sekundu ( ) Frekvence Hertz (Hz) Frekvence Hertz (Hz)

5 Vlnění Příklad: Jakou rychlostí se šíří vlnění, jestliže při frekvenci 85 Hz má vlnovou délku 4 m. Příklad: Jakou rychlostí se šíří vlnění, jestliže při frekvenci 85 Hz má vlnovou délku 4 m. Zápis: Výpočet: Odpověď: Vlnění se šíří rychlostí 340. Odpověď: Vlnění se šíří rychlostí 340.

6 Vlnění V různých látkách se vlnění šíří různou rychlostí. Například zvukové vlnění se šíří: Ve vzduchu Ve vodě V oceli Pro šíření vlnění (mechanického) je třeba pružné prostředí. Proto se ve vakuu vlnění nemůže šířit.

7 Vlnění Podle toho jak kmitají jednotlivé molekuly vzhledem ke směru šíření vlnění můžeme vlnění rozdělit na příčné a podélné. Při podélném vlnění kmitají molekuly ve směru šíření. Podélné vlnění se může šířit nejen v pevných látkách, ale i v kapalinách a v plynech. Příkladem podélného vlnění je zvuk. Při příčném vlnění kmitají molekuly kolmo ke směru šíření. Příčné vlnění se může šířit jen v pevných látkách a na hladině kapalin. Směr šíření vlnění VIDEO

8 Vlnění Použité zdroje: RAUNER, Karel, Josef PETŘÍK, Jitka PROŠKOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 8: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2006. ISBN 80-7238-525-9. MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-01-31]. Dostupné z: http://office.microsoft.com


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhZvukové jevy."

Podobné prezentace


Reklamy Google