Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy TémaTeplo Název VY_32_INOVACE_11_26_teplo Určení8. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoListopad 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Žák se seznámí s teplem a naučí se jej vypočítat.

2 Teplo Zopakujme si:  Teplo je určitým druhem energie.  Dá se přeměňovat na jiné druhy energie.  Všechny další druhy energie se naopak často přeměňují na teplo. Zopakujme si:  Teplo je určitým druhem energie.  Dá se přeměňovat na jiné druhy energie.  Všechny další druhy energie se naopak často přeměňují na teplo. Ponořme do horkého čaje studenou lžíci. Co se bude dít? Ponořme do horkého čaje studenou lžíci. Co se bude dít? Je jasné, že se lžíce zahřeje – přijme energii z horkého čaje, ten se nepatrně ochladí. A právě energii, která z čaje přejde do lžíce říkáme teplo. Je jasné, že se lžíce zahřeje – přijme energii z horkého čaje, ten se nepatrně ochladí. A právě energii, která z čaje přejde do lžíce říkáme teplo. Teplo je fyzikální veličina udávající energii, kterou si vyměňují tělesa různé teploty. Teplo je fyzikální veličina udávající energii, kterou si vyměňují tělesa různé teploty.

3 Teplo  značíme Q  jednotka je stejná jako pro energii J (joule)  samovolně se teplo přenáší vždy z teplejšího tělesa na chladnější Teplo  značíme Q  jednotka je stejná jako pro energii J (joule)  samovolně se teplo přenáší vždy z teplejšího tělesa na chladnější Na čem závisí kolik těleso přijme tepla? Na čem závisí kolik těleso přijme tepla? 1.Na rozdílu teplot – čím více teplota tělesa stoupne, tím více jsme mu dodali tepla. 2.Na hmotnosti tělesa – čím větší má těleso hmotnost, tím více tepla na jeho ohřátí spotřebujeme. 3.Na látce – k posouzení této vlastnosti látek zavádíme měrnou tepelnou kapacitu látky. Ta vyjadřuje, kolik tepla musíme dodat 1 kg látky, aby se její teplota zvětšila o 1 ⁰C. 1.Na rozdílu teplot – čím více teplota tělesa stoupne, tím více jsme mu dodali tepla. 2.Na hmotnosti tělesa – čím větší má těleso hmotnost, tím více tepla na jeho ohřátí spotřebujeme. 3.Na látce – k posouzení této vlastnosti látek zavádíme měrnou tepelnou kapacitu látky. Ta vyjadřuje, kolik tepla musíme dodat 1 kg látky, aby se její teplota zvětšila o 1 ⁰C.

4 Teplo Například měrná tepelná kapacita vody je Když tedy chceme 1 kg vody ohřát o 1 ⁰C musíme vodě dodat 4200 J tepla. Například měrná tepelná kapacita vody je Když tedy chceme 1 kg vody ohřát o 1 ⁰C musíme vodě dodat 4200 J tepla. Měrné tepelné kapacity různých látek nalezneme v tabulkách. Měrné tepelné kapacity různých látek nalezneme v tabulkách. Měrná tepelná kapacita látky  fyzikální veličina  značíme c  jednotka je (joule na kilogram a stupeň celsia)  určuje, kolik tepla kolik tepla musíme dodat 1 kg látky, aby se její teplota zvětšila o 1 ⁰C. Měrná tepelná kapacita látky  fyzikální veličina  značíme c  jednotka je (joule na kilogram a stupeň celsia)  určuje, kolik tepla kolik tepla musíme dodat 1 kg látky, aby se její teplota zvětšila o 1 ⁰C.

5 Teplo Výpočet tepla Výpočet tepla Teplo, které musíme dodat tělesu, aby se jeho teplota zvýšila z teploty t 1 na teplotu t 2 určíme ze vztahu: Teplo, které musíme dodat tělesu, aby se jeho teplota zvýšila z teploty t 1 na teplotu t 2 určíme ze vztahu: teplo joule (J) teplo joule (J) hmotnost kilogram (kg) hmotnost kilogram (kg) měrná tepelná kapacita látky joule na kilogram a stupeň celsia ( ) měrná tepelná kapacita látky joule na kilogram a stupeň celsia ( ) změna teploty stupeň celsia (⁰C) změna teploty stupeň celsia (⁰C)

6 Výpočet: Výpočet: Teplo Příklad 1: Kolik tepla přijme 5 kg vody, zvýší-li se její teplota z 20 ⁰C na 80 ⁰C? Měrná tepelná kapacita vody je Příklad 1: Kolik tepla přijme 5 kg vody, zvýší-li se její teplota z 20 ⁰C na 80 ⁰C? Měrná tepelná kapacita vody je Zápis: m = 5 kg t 1 = 20 ⁰C t 2 = 80 ⁰C Q = ? J Zápis: m = 5 kg t 1 = 20 ⁰C t 2 = 80 ⁰C Q = ? J Odpověď: Voda přijala 1,26 MJ tepla. Odpověď: Voda přijala 1,26 MJ tepla.

7 Výpočet: Výpočet: Teplo Příklad 2: Určete teplo, které je třeba dodat 400 g železa, aby jeho teplota stoupla o 800 ⁰C. Měrná tepelná kapacita železa je Příklad 2: Určete teplo, které je třeba dodat 400 g železa, aby jeho teplota stoupla o 800 ⁰C. Měrná tepelná kapacita železa je Zápis: m = 400 g = 0,4 kg (t 2 - t 1 ) = 800 ⁰C Q = ? J Zápis: m = 400 g = 0,4 kg (t 2 - t 1 ) = 800 ⁰C Q = ? J Odpověď: Železu je třeba dodat 144 kJ tepla. Odpověď: Železu je třeba dodat 144 kJ tepla.

8 Použité zdroje: 1.RAUNER, Karel, Josef PETŘÍK, Jitka PROŠKOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 8: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2006. ISBN 80-7238-525-9. 2.MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-09-01]. Dostupné z: http://office.microsoft.comhttp://office.microsoft.com Teplo


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhTepelné jevy."

Podobné prezentace


Reklamy Google